poznejte

Pula

Pula – ráj pro sportovce i milovníky antiky

Velké množství zachovalých památek z dob Římanů, příjemné klima a absence nudy. Přesně to nabízí Pula, největší a nejjižnější město chorvatské Istrie, které se nachází v nejlépe chráněné zátoce Istrijského poloostrova. Ne náhodou je častým cílem českých turistů.

Amfitéatr v PuleAmfitéatr v Pule

Ve městě můžete nasávat atmosféru antiky, ale i doby Rakousko-Uherska. Zkrátka se tu budete cítit, jako byste cestovali časem. O Pule se zmiňoval dokonce i jeden z nejvýznamnějších italských básníků Dante Alighieri, založení města je spojováno i s klasickou řeckou bájí o plavbě Argonautů.

Hledáte ubytování v Pule? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Z města na pokraji zániku hlavním válečným přístavem

Prvními obyvateli území dnešní Puly byli už v 6. století př. n. l. Ilyrové, konkrétně kmen Histriů. V 1. století př. n. l. se z místa stala římská kolonie, což ostatně dokazuje i celá řada památek, které jsou v Pule k vidění dodnes. Kolonie nesla název Colonia Iulia Pollentia Herculanea, z čehož pochází i dnešní název Pula. Po Římanech území obsadili Vizigóti, Frankové a později také Benátčané, za kterých došlo k největšímu úpadku. Zatímco před dobytím Benátčany měla Pula 6000 obyvatel, během jejich nadvlády počet klesl na pouhých 300. Pula byla velmi blízko zániku.

K dalšímu rozvoji došlo až po roce 1813, kdy Pula připadla Rakousku a stal se z ní hlavní rakouský válečný přístav. Blízký ostrov Lošinj byl dokonce místem rekreace císařské rodiny. Po pádu Rakousko-Uherska ale byla Pula připojena k Itálii a během druhé světové války byla těžce bombardována. Skoro polovina budov byla zničena. Po druhé světové válce se Pula stala součástí Jugoslávie, přestože většina obyvatel mluvila italsky. I když Italové Pulu později opustili, je dodnes možné se v některých částech města domluvit i jejich jazykem.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Unikátní památky z doby Římanů i byzantská bazilika

Nejvýznamnější památkou Puly je amfiteátr pocházející z 1. století. Nejen, že je pátým nejzachovalejším amfiteátrem v Evropě, ale především je druhým největším a nejvýznamnějším na celém světě, vešlo se do něj totiž 23 tisíc diváků. Před ním je jen římské koloseum. Bohužel v době nadvlády Benátčanů došlo k velkému poničení amfiteátru, využíval se dokonce jako zdroj stavebního materiálu pro stavbu benátských budov a paláců.

Svůj význam ale amfiteátr přesto neztratil, dodnes se v něm koná řada festivalů a kulturních akcí. V jeho podzemí naleznete muzeum pěstování olivovníků, kde se nachází i mnoho exponátů z doby Římanů, mimo jiné originální antický lis na olivy. Kromě toho se na pahorku nad městem tyčí také torzo římského divadla z 2. století.

Amfitéatr v PuleAmfitéatr v Pule

Minout byste neměli ani důležité součásti římského opevnění. Za zhlédnutí stojí především Herkulova brána z 1. století př. n. l. a Dvojitá brána z 2. století. Druhá jmenovaná vás dnes zavede do Archeologického muzea Istrie.

Další významnou památkou je bohatě zdobený Triumfální oblouk rodiny Sergiů, který pochází z 1. století. Původně byl součástí Zlaté brány a dodnes tak bývá nesprávně nazýván. Zlatá brána ale byla během 19. století zbořena.

Triumfální oblouk SergiůTriumfální oblouk Sergiů

Za zhlédnutí jistě stojí i římská podlahová mozaika, Augustův chrám z 1. století, kde se dnes nachází lapidárium a muzeum římských vojsk, či Dianin chrám, z něhož se později stala radnice.

Přestože většina důležitých památek pochází z doby římské, naleznete v Pule i pamětihodnosti podstatně mladší. Mezi takové patří především Mariánská katedrála z 15. století, františkánský klášter se sbírkou kopií istrijských fresek či kaple Parakklésion, původní byzantská bazilika ze 6. století.

Chcete se bavit? Pula je ideální místo

Ne nadarmo je Pula považována za destinaci ideální zejména pro sportovně zaměřené turisty a pro ty, kteří se chtějí na dovolené pořádně bavit. Chození po památkách totiž rozhodně není jedinou aktivitou, kterou Pula nabízí.

Během sezony můžete navštívit diskotéky, kluby a tematické večery přímo v hotelovém komplexu, ale také spoustu akcí v ulicích. Pořádají se tu totiž taneční a hudební večery, gastronomické přehlídky a nejrůznější festivaly. Za zmínku stojí především Pulský filmový festival, Mezinárodní divadelní festival mladých, Mezinárodní festival alternativních divadel Pula a hudební festivaly Monte Paradiso a Istra Etno.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci přírody. V bývalé rakousko-uherské pevnosti z let 1882 – 1886 se nachází obří akvárium, kde můžete obdivovat obyvatele mořského světa Jadranu, ale také z evropských řek a jezer či tropických moří. Pokud toužíte po neobvyklém zážitku, můžete si sáhnout na mořského ježka, raka, želvu i hvězdici.

Sportovci vpřed!

Jako většina chorvatských přímořských letovisek nabízí i Pula řadu vodních sportů, ať už se jedná o vodní lyžování, potápění, podmořský rybolov nebo další aktivity.

Kromě toho si zde můžete zahrát bowling, tenis, fotbal, volejbal, golf, squash a podobně. V Pule funguje i škola jízdy nejen na koních, ale dokonce i na kolečkových bruslích. V dražších hotelech bývají k dispozici také vlastní posilovny a bazény.

Pula je ideální i pro týmová soustředění. Na ně se specializuje hotelový komplex Verudela, kde naleznete dokonce 18 tenisových kurtů a celou řadu nejrůznějších hřišť.

Pokud jste spíše pasivními sportovci, vyrazte se podívat na desetitisícový Stadion Aldo Drosina, kde hraje prvoligový chorvatský klub NK Istria 1961.

Užijte si pulskou atmosféru a ochutnejte místní vína

Jestliže vás netáhne aktivní, ani pasivní sport, zkuste se prostě toulat ulicemi. Nasávejte příjemnou a uvolněnou atmosféru. A hlavně nezapomeňte ochutnat místní jídlo a pití. I na gastronomii totiž můžete krásně poznat, jak se v Pule mísí jednotlivé kultury. Klasická lehká středomořská jídla založená na italské tradici totiž střídají i masité pokrmy pocházející z balkánského vnitrozemí. Vynikající jídlo pak můžete zapít velmi kvalitními víny místní provenience.

A když už jsme u toho – rozhodně nebudete litovat, když navštívíte některý z místních vinných sklípků. Určitě si vyberete i z nabídky barů, vináren a dalších podniků.

Tipy na výlet v okolí Puly

Jestliže vám ani bohatá nabídka pamětihodností a aktivit v Pule nestačí, můžete se vydat například do nedalekého Brijunského národního parku či do lesoparku Monte Ghiro, kde naleznete úžasný skanzen, kde se výrobky stále tvoří podle tradice starých lidových řemesel. Za zhlédnutí ale na druhou stranu stojí i Titova letní rezidence.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Pula a její pláže. Kde se vykoupat?

Většina turistů do Puly míří především kvůli čistému moři a možnosti si odpočinout na pláži. Přestože na celém Jadranu je klasikou velmi členité pobřeží, v případě Puly to platí dvojnásob. Pláže jsou většinou kamenité a štěrkové, výjimečně je na ně navezen hrubý písek. Tvoří je především skalní plotny a betonové plošiny. Nejlepšími plážemi, které Pula nabízí, jsou Ambrela, Brioni a Histria.

Vykoupat se můžete ale i v bazénech, k dispozici je má většina hotelových komplexů.