poznejte

Premantura

Premantura je město v nejjižnější části chorvatského poloostrova Istrie. Dobře dostupné autem i autobusem se s turisty rádo podělí o své přírodní krásy. Vyzve ke koupání v nádherně čistém moři, k procházkám na romantických plážích či k obdivování historických památek.

Premantura je výjimečné město

Město zvané Premantura si turisté hodně oblíbili. Jeho poloha na jihu Istrie je příslibem perfektně strávené dovolené. Město je v mnoha směrech výjimečné. Má svůj vlastní poloostrov, za který je považován Kamenjak - poloostrov s mnoha skalnatými výběžky do moře a s řadou různě velkých zátok. Zde si na své přijdou milovníci různých vodních sportů - potápění, rybaření, surfingu. Pro opravdu okázalou krásu Kamenjaku a jeho bohatou faunu i flóru byl roku 1996 prohlášen za chráněnou oblast. Do některých jeho částí musíte za vjezd motorovým vozidlem zaplatit vstupné.

Hledáte ubytování v Premantuře? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Turisté si ve městě Premantura mohou užít opravdu čisté moře s netradiční modro-zelenou barvou a krásné oblázkové a kamenité pláže.

Jakou má Premantura historii?

Zajímavá je na městu Premantura i jeho historie. Dá se říct, že byla tato oblast uměle osídlena. Tedy až potom, co na ní bydleli dinosauři a pravěcí lidé - podle archeologických nálezů. Někdy v roce 1585 se do Premantury přistěhovalo 8 rodin ze Zadaru s cílem osídlit tento nádherný kousek země.  Byl to jakýsi projekt, který financoval guvernér Renier. Byl to už druhý pokus, protože první se nepodařil a lidé, kteří měli ve městě Premantura bydlet se odstěhovali zpátky tam, odkud přišli. Nicméně oněm osmi rodinám se v pobřežní oblasti dařilo dobře, tak dobře, že tam i zůstaly. Postupně se město rozrůstalo nejen počtem obyvatel, nýbrž i ekonomicky. Dnes žijí obyvatelé Premantury převážně z turismu.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Co vidět a dělat ve městě Premantura a v jeho okolí?

Když pomineme aktivity spojené s mořem a plážemi Premantury jako je surfování, plavání, potápění, volejbal, basketbal a další sporty, je téměř povinností každého návštěvníka města podívat se i do okolí. Třeba do nedalekého města Pula, které je známo svými historickými památkami. Co zde uvidíte? Hlavně kostel St. Lovre, který byl vystavěn v 17. století. Za návštěvu stojí i zdejší národní park Brijuni a určitě byste se měli vydat i na okolní malé ostrůvky, z nichž nejznámější je ostrov Porer. Právě tam si můžete užít romantiku, když si pronajmete pobyt v tamním majáku.

O hladu ve městě Premantura určitě nezůstávejte. Rovnou si dejte místní specialitku - delikátního kraba. Krab, který se dá ve vodách města Premantura ulovit patří k velmi výjimečným. Dokonce tak moc, že zdejší obyvatele proslavil. Kromě jižních a západních břehů Istrie se tento krab objevuje už pouze jen na dvou místech v Evropě - na Sicílii a ve Francii v Bretani.  Jeho maso je velmi delikátní. Ochutnat jej můžete třeba 1. května, kdy se zde každoročně pořádá krabí festival.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Kde se koupat?

Nejlepší koupání si turista ve městě Premantura užije na jejím poloostrově Kamenjak. Jeho skalnaté pobřeží nabízí řadu zátok a krásných pláží, z nichž některé jsou jako jedny z mála přizpůsobené i nevidomým. Na kamenitých i oblázkových plážích Kamenjaku si dosyta užijete čisté moře, divokou přírodu, stín vysokých borovic a skály.  A ještě něco. Když už vás opalování bavit nebude, vydejte se na stezku dinosaurů. Nachází se na pravé straně mysu Kamenjak a je dlouhá až 600 metrů.  Najdete zde makety dinosaurů v živé velikosti a pak i opravdové stopy po dinosaurech na skalách.

Krásné pláže však naleznete i ve městě Pula.