poznejte
Jedno z nejromantičtějších a nejmalebnějších městeček na chorvatském pobřeží, které disponuje dokonce dvěma přístavy. I tak lze charakterizovat Rovinj, město, které se nachází na západním pobřeží Istrie, na jih od Limského zálivu.
Hledáte ubytování v Rovinji? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.
Ubytovací kapacita města sice není tak velká, ale za to jsou letoviska podstatně klidnější a řada z nich cílí na majetnější klientelu, čemuž odpovídají také pětihvězdičkové hotely Grand Park Hotel Rovinj, Hotel Monte Mulini a Hotel Lone, které patří k těm nejluxusnějším hotelům v Chorvatsku.
Rovinj je oblíbenou turistickou destinací, turismus zde ostatně má velmi hluboké kořeny. Už Marie Terezie totiž nechala na poloostrově vybudovat námořní klimatické zdravotní středisko. V okolí se nachází velké množství ostrovů a útesů, spousta vinohradů a především krásná příroda s pěkným lesním porostem.
Historie Rovinje je bohatá. Její okolí bylo osídleno už v době bronzové a železné, kdy tam žil kmen Histriů. Samotné město se začalo rozvíjet ve 3. století, ale přestože bylo opevněné vysokými městskými hradbami a k obraně využívalo i skalní útesy, hned několikrát bylo vypáleno a zničeno. A to kvůli své poloze – nacházelo se totiž na pomezí východních a západních civilizací. Patřilo pod římskou, byzantskou i franckou nadvládu.
Stejně jako další istrijská města spadala i Rovinj od 13. století pod Benátskou republiku. Dodnes jsou ve městě velmi znatelné stopy Benátčanů, Rovinj je dokonce pokládána za město, jež si nejvíce zachovalo benátský vzhled. Přestože v té době měla Rovinj jen omezenou autonomii, Benátčané jí v lecčems pomohli, především se z ní stalo důležité obchodní centrum. Do města se také často stahovali umělci a spisovatelé.
Na konci 16. století už v Rovinji žilo 2800 obyvatel, jejich počet rostl především proto, že tam mířili lidé z vnitrozemí, kteří utíkali před Turky. Velký podíl na imigraci měli i lidé ze severní Itálie. Ve druhé polovině 18. století už město bylo rozšířeno daleko za městskými hradby a bylo bydlištěm zhruba 14 tisíců lidí. Zajímavostí je, že právě v této době se z ostrova, na němž Rovinj leží, stal poloostrov. Mořský kanál mezi pevninou a ostrovem byl totiž uměle zasypán.
Během 17. a 18. století se Rovinj nadále rozvíjela a stala se jedním z nejdůležitějších měst celé Istrie. Na konci 18. století Rovinj připadla pod rakouskou nadvládu, kde s krátkou výjimkou v době francouzské expanze zůstala až do rozpadu Rakousko-Uherska. Poté přešla do područí Itálie, následně byla okupována i Němci. Součástí Jugoslávie se stala v roce 1945.
CO DĚLAT A VIDĚT?
Bohatá historie se odráží v romantické architektuře celého města, které si zachovalo svůj starobylý středomořský ráz. Dominantou je velký farní kostel sv. Eufemie z 18. století. V tomto kostele se nachází cenný inventář, především sarkofág sv. Eufemie, jenž pochází ze 6. století. Dříve na jeho místě stála kaple místního patrona sv. Jiří. Jeho socha se dodnes nachází na hlavním oltáři kostela.
Vůbec nejstarší památkou ve městě je osmiboká románská kaple sv. Trojice ze 13. století. Naleznete ji na náměstí Na Lokvi. Za zhlédnutí rozhodně stojí i hodinová věž ze 17. století a stejně starý Balbiho oblouk na náměstí. Oblouk připomíná původní městské brány barokní radnice.
Nemusíte ale cíleně jít navštívit nějakou památku. Možná i větší dojem na vás zanechá, když se pár hodin budete jen tak toulat po městě. Naleznete tam totiž úžasně romantickou síť uliček. Na nich se nacházejí velmi úzké domečky a malá náměstí. Ptáte se proč? Historie města začínala na malém ostrůvku Mons Albanus. Právě nedostatek prostoru vedl místní k takovéto specifické zástavbě. Moderní urbanismus se starého města nikdy nedotknul – i proto, že se v roce 1963 stalo kulturní památkou.
Památky vám nic neříkají? Nevadí. Rovinj totiž nabízí spoustu další akcí. Navštívit můžete nejrůznější diskokluby a koktejlové bary, zábavní programy, koncerty, soutěže a dokonce i kasino.
Za návštěvu rozhodně stojí i Rybářské slavnosti, které se konají po celé prázdniny. Na akci se hraje a zpívá podle staré rovinjské hudební tradice. Jak název napovídá, dočkáte se i rybích specialit od místních rybářů.
Jestliže se do Rovinje vypravíte druhou neděli v srpnu, neměli byste vynechat akci s názvem Grisia. Jedná se o jednodenní výstavu nejroztodivnějších obrazů. Jejich autory jsou výtvarní umělci, ale i laici a děti. Své obrazy totiž může vystavovat a prodávat úplně každý.
Další oblíbenou akcí je Noc sv. Vavřince, která se koná 10. srpna v noci. Na obloze se totiž v té době objevují komety, které lze sledovat i díky tomu, že po celou dobu je veřejné osvětlení na pobřeží i v restauracích zhasnuto. Romantika na vás bude dýchat z každého zákoutí.
Pokud vás láká spíše klidnější trávení času, můžete vyrazit do kaváren, cukráren, obchodů a stánků se suvenýry, ale také do galerie moderního umění či vlastivědného muzea na radnici. Minout byste neměli ani mořské akvárium, které naleznete v budově Centra na ochranu moře. K vidění jsou mimo jiné mořské želvy, ryby, sasanky, mušle, hvězdice a spousta dalších podmořských živočichů.
Při procházce městem můžete objevovat i chutě místní kuchyně nebo navštívit mexické restaurace, pizzerie či fast-foody.
Jestliže jste sportovci – ať už aktivní či pasivní – v Rovinji se vám bude opravdu líbit. Jako ve většině přímořských letovisek si i zde můžete užít spoustu vodních sportů. Mimo jiné potápění, vodní pólo, windsurfing či jachtaření. Věnovat se můžete i paraglidingu, triatlonu či lezení na stěně v zábavním centru Monvi. Z těch obvyklejších sportů máte na výběr tenis, volejbal, fotbal či cykloturistiku, vyjet si můžete i na koních.
Kromě toho se v Rovinji každoročně koná řada velkých sportovních akcí – tenisový turnaj ATP, cyklistický závod Grand Prix Rovinja či jachtařská regata Rovinj – Pesaro.
Asi 8 kilometrů od města Rovinj se nachází Limský záliv (zvaný též Limský kanál či Limský fjord), nejznámější záliv v celém Chorvatsku. Tato přírodní rezervace patří mezi nejkrásnější na celé Istrii, takže rozhodně stojí za návštěvu. Lodí můžete vyrazit i na řadu blízkých malých ostrovů a ostrůvků.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
Koupání a odpočinek u moře je to, co turisty obecně do Chorvatska táhne nejvíce. V Rovinji se nacházejí částečně upravené oblázkové a kamenité pláže. Na některá místa byl dovezen i hrubý písek. Od apartmánů jsou jen několik set metrů daleko. Pláže lemují rozlehlé borové lesy, které jsou jako dělané pro příjemné procházky – stejně jako promenádní cesta podél moře. Pokud vás neláká ležení na pláži, vykoupat se můžete i v bazénech, které jsou součástí většiny hotelů.
Mezi nejkrásnější pláže Rovinje patří pláž Mulini, Lone a kamenná pláž Balota.