poznejte

Umag

Umag – město zaslíbené tenisu i turistům

Přístav, lázně a tenis. Jen těžko hledat slova, která Umag, staré město na severní části západoistrijského pobřeží, charakterizují lépe. Největší slovo však zde má bezpochyby poslední zmíněný tenis. Právě ten sem táhne spoustu sportovců i klasických turistů.

Hledáte ubytování v Umagu? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Přesto Umag může nabídnout mnohem více – především krásnou přírodu, pěkné pláže a bohaté kulturní vyžití. Ani sport se neomezuje jen na tenis. Navíc zde naleznete největší vinné sklepy v celé Istrii. Na své si tak v Umagu přijde každý.

Chorvatské město až od roku 1953

Historie Umagu se začala psát už za Římanů. V té době zde totiž existovala bohatá osada pojmenovaná Sipar Humacum. Bohatství osady ale lákalo piráty, kteří na ni pořádaly nájezdy dlouhá staletí. V 9. století byla osada úplně zničena a místní obyvatelstvo hledalo útočiště na území dnešního opevněného Umagu.

Město spadalo pod nadvládu terstských biskupů, kterým ale ve 13. století toto území zabavili Benátčané. Součástí Benátské republiky byl Umag neuvěřitelných 500 let. Další století mu pak vládli Habsburkové. V roce 1896 zde byl postaven i první hotel – jmenoval se Albergo all'Istria.

Po 1. světové válce město získala Itálie. Až v roce 1953 se toto území stalo součástí Chorvatska, a to v rámci Jugoslávie.  Na rozdíl od některých jiných měst však od té doby už zůstal chorvatský.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Jako ve středověku

I přes bohaté dějiny se ve starém městečku nezachovaly žádné významnější stavební památky, pouze části hradeb, farní kostel Panny Marie se zvonicí ze 17. století a varhany z 18. století, barokní kostel sv. Pelegrina a kostel sv. Roka s krásnými malovanými klenbami.

Zajímavé však na Umagu je, jak se zachovala středověká urbanistická struktura – město je plné úzkých křivolakých uliček, typických náměstíček i starých domů.

Galerie, lapidárium, koncerty i sympozia

Pokud vás zajímá kultura, můžete vyrazit do galerie „Dante“ Marina Cetinna, kde vystavují současní výtvarníci, či do lapidária, které se nachází v městské věži.

Po celé léto se také konají nejrůznější hudební koncerty – zvlášť oblíbené jsou koncerty klasické hudby pořádané ve farním kostele sv. Pelegrina. Na hlavním náměstí (Trg Slobode) i jinde pravidelně probíhají tradiční lidové slavnosti a folklorní vystoupení, ale i řada festivalů. Mezi ty nejznámější patří mezinárodní festival komorních divadel (Zlatý Lev), Mezinárodní varhanní festival (Organum Histriae Umag) a literární sympozium.

Kromě toho se můžete zastavit v některé z místních restaurací, konob či kaváren a poté zavítat do vyhlášených vinných sklípků, barů a nočních klubů. Diskotéky a taneční večery se často organizují i přímo v hotelech, kromě toho jsou zde oblíbené kluby a bary Gold Fish, Jimmy Woo a Daylight.

Tenis, ale také další sporty

Mezi sporty v Umagu hraje bezesporu hlavní roli tenis. Na konci července se zde totiž už od roku 1990 každoročně koná mezinárodní tenisový turnaj ATP Croatia Open, kterého se účastní přední hráči. Podle toho je také město vybaveno, má více než 60 kurtů a je tak největším tenisovým střediskem na celém pobřeží Jadranu.

Věnovat se ale můžete i jiným sportům – z vodních jmenujme alespoň vodní lyžování, potápění, jachting, windsurfing a rybaření. Zahrát si zde můžete i fotbal, basketbal, badminton, stolní tenis, volejbal, plážový volejbal, minigolf, kulečník i kuželky.

Nachází se zde také jezdecké středisko s výukou jízdy na koni či klub kulturistů. K dispozici jsou i půjčovny nejrůznějšího sportovního vybavení. Půjčte si jízdní kolo – po celé Istrii se totiž nachází řada pěkných cyklistických stezek, díky nimž si protáhnete tělo i prohlédnete krásnou místní přírodou.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Pěkné pláže i spousta klasických hotelových bazénů

Umag disponuje typickými istrijskými plážemi, často doplněnými i betonovými plošinami či navezenými oblázky. Naleznete tu však rovněž hezké uměle vytvořené zátoky s písečnými nebo oblázkovými plážemi. Mezi nimi vyniká především pláž Punta Sella Ronda.

Pláže v Umagu jsou často obklopeny pěknými lesy, které na některých místech dosahují až přímo k plážím, kde poskytují kýžený chládek. Vstup do vody bývá pozvolný, takže je vhodný i pro rodiny s dětmi, neplavce či staré lidi.

Tři pláže se mohou pochlubit Modrou vlajkou, což je ocenění udělené jen těm nejkvalitnějším, nejčistějším a nejlépe upraveným plážím. Jedná se o pláže Katoro, Kanova a Laguna Stella Maris.

Pokud dáváte přednost koupání ve sladké vodě, není to problém. Součástí většiny hotelů jsou totiž také klasické bazény či v některých případech i speciální bazény pro děti.