poznejte

Labin

Chorvatští obyvatelé s úctou pečují o zachovalé památky, ale existuje jen pramálo míst, ve kterém by stopy historie byly tak zřetelné, jako je tomu právě v turistické oblasti Labin na Istrii.

Množství tajemných středověkých uliček, historických budov a fasád paláců každým rokem láká oko dychtivých turistů. Z nevelké části budov se staly útulné, na kávu lákající, kavárny a malé roztomilé obchůdky se suvenýry. Město, které stojí na kopci, se stává každým rokem vyhledávaným místem turistů všech generací.

Hledáte ubytování v Labinu? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Pod pokličkou historie

Pokud se zaměříme na stáří a historii Labinu, zjistíme, že město už má „svá léta“. Jeho vznik se datuje daleko do historie, tedy až 2000 let daleko. Na úplném začátku našeho věku Římané založili své sídlo pod jménem Albona, později se město stalo známé jako Labin. Město bylo dlouhé roky pod taktovkou nespočtu královských rodin, jako rodiny Benátské. Labin se stal mimo jiné i součástí rakouské říše a to až do konce první světové války. Po ukončení války město připadlo italské říše, kteří se považovali za dědice Benátských šlechticů a rodin.

Už v dávné historii se Labin prokázal jako naleziště černého uhlí a bauxitu. Díky neustálému vykořisťování, tvrdé práci a národnostní útlak uspořádali obyvatelé vzpouru a osvobodili se. Po konci nejstrašnější války v dějinách lidstva, Labin připadl do vlastnictví Chorvatska v tehdejší Jugoslávii. Každé století zanechalo na Labinu svůj otisk.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Co je v Labinu k vidění?

I vzhledem k své lokalitě na kopci, je Labin konstruován jako opevněné město akropolového typu. Centrum tvoří renesanční náměstí s renesančním kostelem Marija od Zdravlja. V srdci starého města se uchoval systém úzkých a křivolakých uliček. Pomocí uliček se dostanete k dávným sídlům šlechty, do útrob renesančních a barokních paláců a měšťanských domů. Všechny paláce mají svá nádvoří, jsou vyzdobeny freskami, které symbolizují bohatství vlastníků. Nachází se zde i muzeum, které Vám připomene všechny události a závažné momenty v historii města.

Ze sakrálních staveb stojí za vidění především kostel Narození Panny Marie, v jehož útrobách můžete obdivovat i obrazy benátských mistrů malířství.

Mimo historickou tématiku, Labin je i místem pro aktivity v přírodě, kulturní akce jako je Kulturní léto v Labinu. Návštěvníky jistě neurazí ani poučný výlet do uhelných dolů. 

Krásný výhled na moře s velikým počtem pláží, s kávou v ruce je k nezaplacení. Z Labinu se stalo hojně vyhledávané centrum pro klidnou a naučnou dovolenou s dětmi ve společnosti historie. Můžete se přesvědčit. Labin už čeká.