poznejte

Opatija

Opatija - dopřejte si ten pravý luxus

Jedno z nejnavštěvovanějších a nejluxusnějších přímořských měst ve východním Jadranu. Přesně to je Opatija, město ležící 13 kilometrů jihozápadně od Rijeky, které proslulo klimatickými a přímořskými lázněmi a moderní kongresovou halou. Také proto se jedná o populární letní i zimní středisko.

Hledáte ubytování v Opatiji? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Dějiny pod nadvládou Italů

Na území Opatije jako první žili Liburnové, ilyrský kmen. Po nich se zde usídlili Římané, kteří Opatiji připojili k nedalekému městečku Castrum Laureana (dnešní Lovran). Své současné jméno město získalo podle benediktinského opatství (opatija), které zde bylo založeno v 15. století.

Moderní historie města se začala psát v roce 1844, kdy bohatý obchodník z Rijeky Ignio Scarpa nechal postavit přepychovou vilu Angiolinu. Cestovní ruch se nejvíce začal rozvíjet po roce 1872, kdy došlo k rozsáhlé výstavbě vil, hotelů a parků. Mířila sem rakouská šlechta a dokonce i rakouská císařská rodina. První opravdu luxusní hotel byl postaven v roce 1884. O pět let později rakouská vláda prohlásila Opatiji za první klimatické přímořské letovisko na Jadranu.

Po 1. světové válce byla Opatija přidělena Itálii. O dva roky později kvůli nastupujícímu fašismu vláda nuceně přiřadila většinu veřejných pozic výhradně italsky mluvícím občanům. Sláva Opatije rychle pohasínala, snižovala se i společenská úroveň návštěvníků – stejně jako jejich počet.

V roce 1947 připadla Opatija Jugoslávii. Italsky mluvící populace, jejíž procentní podíl se do té doby stále zvyšoval, emigrovala zpět do Itálie. V 60. letech se Opatija znovu dostala na výsluní a zažívala obrovský boom cestovního ruchu. Došlo k obnově a modernizaci starých hotelů a výstavbě nových komplexů nejvyšších kategorií.

Součástí Jugoslávie zůstala Opatija až do jejího rozpadu v roce 1991. Poté byla přičleněna k samostatnému Chorvatsku.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Město zaslíbené sochám

Opatija má spoustu památek, které stojí za návštěvu. Na úpatí hory Učka stojí kostel sv. Jakuba (Crkva sv. Jakova), kde bylo centrum benediktinského opatství. Nad dveřmi je umístěn nápis z roku 1506, k vidění je zde i deska z roku 1793. Před kostelem se nachází park s fascinující fontánou Helios a Selena z roku 1889. Jejím autorem je Hans Rathausky.

Villa Angiolina v OpatijiVilla Angiolina v Opatiji

Ve zmiňované vile Angiolině nyní můžete navštívit Chorvatské muzeum cestovního ruchu (Hrvatski muzej turizma), kde kromě stálé sbírky bývají k vidění i příležitostné tematické výstavy. Zajímavostí je, že vilu její majitel pojmenoval na počest své manželky a po celé léto tento manželský pár hostil lidi z celého světa.

Mezi další dominanty města patří románský kostel sv. Jiřího (Crkva sv. Jurja) z 12. století. O tři století později byl přestavěn a místní malíři jej vyzdobili monumentálními gotickými freskami.  O poznání mladší je pak kostel Zvěstování Panny Marie (Crkva Marijina Navještenja), jehož základní kámen položil biskup Franjo Nagl v roce 1906. Dostaven byl v roce 1927 a může se chlubit výraznou zelenou kopulí, kterou ani z dálky zkrátka nelze přehlédnout.

Město je navíc plné krásných soch – za vidění stojí především Madonna vytvořená na památku mladého manželského páru, jenž za silné bouře zahynul na moři, Dívka s rackem, která patří mezi symboly Opatije, či socha významného místního literáta Drago Gervaise.

V Opatiji to žije

Nabídka kulturních událostí je v Opatiji opravdu bohatá. Koná se tu obrovské množství festivalů a přehlídek – ať už hudebních (Festival klap a mandolín, Liburnia Jazz Festval, Festival Kvarner), filmových (Liburnia Film Festival), divadelních (Festival nezávislých divadel) či gastronomických (Festival čokolády).

Řadu koncertů a představení hostí letní scéna parku Angiolina. Ta se nachází přímo u moře a pojme 2500 sedících a 5000 stojících diváků. Atmosféra je pak opravdu úžasná. V celém Středomoří je to unikátní objekt tohoto typu.

Nechybí ani restaurace, kavárny, noční bary, velké hotelové sály pro plesy či kasino. Počítejte ale s tím, že úroveň těchto podniků je velmi vysoká, takže při jejich návštěvě budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Na své si přijdou aktivní i pasivní sportovci

V Opatiji jsou výborné podmínky pro jachting a tenis, ale i další sporty. Rozšířená je také cyklistika, celý Kvarner je totiž prošpikován dobře upravenými cyklistickými trasami, které vás provedou po krásách této oblasti. V hotelech není problém si půjčit sportovní vybavení. Věnovat se můžete i bowlingu, bodybuildingu, rekreační gymnastice, vodním lyžím, potápění či windsurfingu.

Výbornou volbou je také procházka po pobřežní promenádě. Ta je dlouhá 12 kilometrů a přes Opatiji spojuje Volosko s městečkem Lovran. Tuto procházku si rozhodně užijete.

Po celý rok se v Opatiji navíc pořádá řada důležitých sportovních akcí, například Mezinárodní regata (květen), regata Galiola Sun Adria (září), mezinárodní turnaj v házené (září) a Pohár Opatije v jachtingu (listopad). Oblíbené je také mezinárodní mistrovství v tenise mládeže do 12 let.