poznejte

Novigrad

Novigrad – nádherné městečko s tradičními slavnostmi i vynikající gastronomií

Malebné uličky, promenáda a krásné koupání. Přesně na to láká turisty Novigrad, malé starobylé městečko ležící na zalesněném výběžku na severozápadním pobřeží poloostrova Istrie, přibližně 16 kilometrů od letoviska Umag.

Hledáte ubytování v Novigradu? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Antická osada i významná církevní diecéze

Prvními známými obyvateli Istrie byl ilyrský kmen Histriů, podle nichž poloostrov získal své jméno. Hned dvakrát pak kolem roku 177 př. n. l. dobyli toto území Římané a nastalo rychlé střídání vládců – postupně ji ovládali Frankové, Benátčané, Italové i Rakušané.

Na konci první světové války si na základě mírové smlouvy přisvojili Istrii Italové, po druhé světové válce však byla Istrie připojena chorvatské a slovinské svazové republice v rámci Jugoslávie. Po rozpadu Jugoslávie byla Istrie rozdělena mezi samostatné Chorvatsko, Slovinsko a Itálii.

První písemná zmínka o městě Novigrad pochází z roku 599, už na konci 5. století se zde ale nacházela církevní diecéze. V antice zde stávala osada Aemonia, z níž později vzniklo město Neapolis. Osada původně vznikla na ostrově, jenž byl ale v 18. století připojen k pevnině. O sto let později se zde začal rozvíjet turistický ruch.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky, kam oko dohlédne

Novigrad si dodnes zachoval svůj středověký ráz, stále zde stojí i některé části opevnění s cimbuřími a dvěma nedávno renovovanými obrannými věžemi. Díky těmto hradbám je město členem mezinárodní asociace opevněných měst (Walled Towns Friendships Circle).

V historickém jádru se dodnes dochoval raně křesťanský sarkofág, vodojem z roku 1496, domy benátského rázu s gotickými okny či okno dvojitě klenuté z pozdní gotiky (tzv. biforium).

Mezi nejvýznamnější památky patří kostel sv. Anastázie, jenž byl postaven mezi 10. a 11. stoletím na základech románského kostela. Za návštěvu stojí i palác Rigo, kde naleznete sbírku drahých kamenů a historických artefaktů. Tento palác byl kdysi majetkem rodiny Urizzi.

Minout byste neměli ani hrad Dajla či katedrálu sv. Pelagia. Jedná se o krásnou románskou trojlodní kryptu, jež si velkou část svého románského vzhledu zachovala i po přebudování ve stylu baroka, k němuž došlo během 18. století.

Asi kilometr severozápadně od centra Novigradu stojí barokní palác hraběte Carla Rigo postavený ve druhé polovině 18. století. Tento palác je úchvatný díky architektonickým prvkům, které jsou typické pro letní istrijské vily.

Velkou zajímavostí Novigradu je tzv. Gallerion. Jedná se o sbírku rakousko-uherského námořnictva. Něco podobného najdete už jen ve Vídni.

Vynikající speciality v malebném prostředí

Aby na vás ze všech stran dýchala historie, nemusíte ani chodit po památkách, stačí se projít městem. Novigrad je charakteristický svými uzounkými uličkami a malými prostranstvími. Typické středomořské kouzlo má Novigrad i díky přístavu Mandrač, jenž připomíná dávnou historii, kdy Novigrad byl ještě malou rybářskou vesnicí.

Toulky městem můžete zakončit v některé z místních restaurací či taveren, kde ochutnáte tradiční gastronomické speciality. Oblíbené jsou především restaurace Santa Marija a Mandrac a taverny Amfora a Sidro. Nebo vyrazte do některé z místních kaváren, rybáren či cukráren. Nabídka je opravdu široká.

Tradiční akce i nabídka s příchutí adrenalinu

Také škála zábavy je v Novigradu velmi pestrá. Konají se zde nejrůznější hudební festivaly, slavnosti, koncerty, zábavní pořady, show i diskotéky. Od 10. června do 31. srpna probíhá akce s názvem Kulturní léto Novigrad, 9. července si přijdou na své milovníci jídla – koná se totiž gastronomický festival Gnam Gnam. Ochutnat můžete především rybí speciality.

Za návštěvu stojí i Hudební noc Novigrad, která se pořádá v noci ze 14. na 15. července. Každoročně na svátek sv. Pelagie, patrona Novigradu, na konci srpna navíc probíhá lidová slavnost fešta. Tradiční jsou i manifestace – především Jazz festival Heineken music nights pořádaný v srpnu.

Klasickou turistickou nabídku Novigrad rozšiřuje o adrenalinové atrakce - lov v údolí řeky Mirny a kanoe safari touto řekou.

Dovolená pro sportovce jako dělaná

Novigrad je úzce zaměřen na sportovní dovolené. Zahrát si zde můžete basketbal, fotbal, tenis, malou kopanou, volejbal, plážový volejbal, minigolf, kuželky i házenou, k dispozici je navíc také moderní sportovní hala. Pokud vás lákají vodní sporty, zkuste sportovní rybolov mezi zátokami Dajla a Mirna, kanoistiku na řece Mirna či jachting v místní Marina Novigrad.

Velmi oblíbený je v Novigradu i paragliding či volné lezení. Také cyklistům vychází město vstříc, můžete si zde půjčit jízdní kola a vydat se po některé z velkého množství cyklostezek, které křižují celou Istrii.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Typické chorvatské pláže i aquapark

Novigradské pláže jsou pro Chorvatsko typické – jde o kombinaci skalisek a oblázků doplněnou o betonové plošiny, řada pláží disponuje i betonovým molem se schody nebo sjezdem pro vozíčky do moře. Naleznete zde také speciální pláž pro naturisty i psy. V některých oblastech k plážím sahají krásné borové lesy, které poskytují příjemný chládek a stín.

Vyhlášené jsou pláže u hotelu Maestral a u autokempů Mareda a Sirena. Tyto tři pláže byly oceněny Modrou vlajkou, kterou uděluje Nadace pro ekologickou výchovu při Radě Evropy. Toto ocenění je zárukou, že pláže splňují náročná kritéria čistoty, vybavenosti, upravenosti, péče o životní prostředí a bezpečnosti.

Pokud vás přírodní pláže příliš nelákají a chcete si dopřát více adrenalinu, navštivte velký aquapark Istralandia (web pouze v angličtině), který se nachází nedaleko města. Otevřen byl v červnu 2014 a nabízí širokou škálu atrakcí.