poznejte

Poreč

Poreč, nejnavštěvovanější letovisko na Jadranu

Téměř nekonečné možnosti sportovního vyžití, sedmnáct pláží ověnčených prestižním oceněním Modrá vlajka, jež je zárukou čistoty a kvality, bohatá příroda a neobyčejně mírné klima. Přesně to jsou důvody, proč je Poreč největší a nejnavštěvovanější středisko cestovního ruchu na celém Jadranu.

Hledáte ubytování v Poreči? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Velký nápor turistů však Poreč bez problémů zvládá. Na pobřeží severně i jižně od historického jádra se totiž rozrostla obrovská hotelová aglomerace. Vznikla zde letoviska Pical, Materada, Ulika, Lanterna, Solaris, Brulo, Plava laguna, Zelena laguna, Bijela uvala, Červar-Porat a Špadići. Mezi jednotlivými letovisky jezdí autovláček či klasický autobus. Hotelové komplexy jsou rozmístěny v pásmu dlouhém 37 kilometrů. Součástí města je i ostrůvek Sveti Nikola.

Střídání vládců bylo na denním pořádku

Už ve 2. století př. n. l. zde Římané vytvořili malý vojenský tábor castrum, který byl za vlády císaře Augusta v 1. století povýšen na město. Stalo se tak součástí římské kolonie Colonia Iulia Parentinum. Po rozpadu Římské říše v roce 476 následovalo ostré střídání vládců. Nejdříve město ovládli Ostrogóti, v roce 539 Byzantinci a v roce 788 Franská říše. Na krátkou dobu se město i osamostatnilo, poté však přešlo pod nadvládu patriarchy z Aquileje.

V roce 1267 se Poreč jako první istrijské město stala součástí Benátské republiky. Tento stav vydržel více než 500 let, během kterých vznikla celá řada staveb, na nichž byl znatelný benátský ráz. Osudná chvíle přišla v roce 1354 – Janované totiž město kompletně zničili.

Po zániku Benátské republiky se v roce 1797 se nadvlády nad Porečí chopili Habsburkové. Ne však na dlouho, už v roce 1805 si ji totiž přivlastnil Napoleon. Stala se tak součástí Italského království, následně Ilyrských provincií a nakonec znovu Rakouského císařství.

Poreč však nepřestávala hrát důležitou úlohu. V roce 1861 se stala hlavním městem Istrie, sídlil zde i regionální parlament. Navíc se z ní postupně stávalo vyhlášené turistické letovisko, do něhož mířila rakouská aristokracie. První turistický průvodce popisující město byl ostatně vytištěn už v roce 1845, první hotel Riviera byl postaven v roce 1910.

Po 1. světové válce Poreč anektovalo Italské království, během 2. světové války ji obsadili Němci. Město bylo znovu téměř zničeno, když ho v roce 1944 celkem 34x bombardovala spojenecká vojska. Dva roky po konci 2. světové války se Poreč stala součástí Chorvatska v rámci Jugoslávie. Po jejím rozpadu zůstala městem samostatného chorvatského státu.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památkám v Poreči vévodí Eufraziova bazilika zapsaná na seznamu UNESCO

Ve starém centru dodnes naleznete římskou městskou strukturu se dvěma klasickými osadami. Jsou zde i pozůstatky fóra a Neptunova a Martova chrámu z 2. století. Z místních domů jsou nejcennější ty románské – Dům s balkonem (Kuća sa balkonom), Kanovnický dům (Kanonička kuća) a Dům dvou světců (Kuća dvaju svetacu). Za vidění stojí i pěkné paláce – především gotický Zuccato a barokní palác Sinčićů. Město bylo původně obehnáno hradbami, z nichž se však zachovaly pouze dvě věže. Ale pozor. Do historického jádra se nedostanete autem, celé je pěší zónou. Záchytné parkoviště naleznete nedaleko autobusového nádraží v nové části.

Nejvýznamnější památkou je bezesporu komplex Eufraziovy baziliky (Basilica Eufrasiana) ze 6. století. Jedná se o velmi vzácnou a výjimečnou památku byzantského umění, která dokonce byla v roce 1997 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Tato reprezentativní trojlodní bazilika zdobená úžasnými byzantskými mozaikami vytvořenými za císaře Justiniána patří mezi nejdůležitější památky celého Chorvatska. Nachází se na místě starších staveb, které byly zasvěcené místnímu biskupovi a mučedníkovi sv. Maurovi.

Eufraziova bazilika v PorečiEufraziova bazilika v Poreči

Některé mozaiky jsou dodnes v dobrém stavu – naleznete je především v hlavní apsidě. Za vidění stojí především mozaiky Matka Boží na trůně s anděly, suita biskupa Eufrazia s mučedníky a Kristus s apoštoly. V komplexu naleznete i osmibokou křesní kapli a kapli pro biřmování, z níž se později stal biskupský palác. Byla zde i část určená pro pohřební obřady významných církevních osobností.

Eufraziova bazilika zdobená nádhernými freskamiEufraziova bazilika zdobená nádhernými freskami

Další důležitou památkou je Sněmovna (Sabornica). Původně se jednalo o františkánský klášter, v 19. století však byl přebudován. Sněmovna je známá díky mnoha vystoupením chorvatských poslanců, kterým nezbývalo nic jiného, než čelit obrovskému odporu Italů.

Spousta kultury i klasických diskoték

Dovolená v Poreči ale neznamená jen návštěvy památek. Konají se zde nejrůznější festivaly, koncerty, soutěže, zábavní večery i tradiční slavnosti. Vyhlášené jsou koncerty vážné hudby v Eufraziově bazilice a koncerty jazzové hudby, které se konají v atriu Vlastivědného muzea. Během sezony se pořádá také spousta pouličních happeningů.

Nechybí ani klasické diskotéky, animační večery v hotelech či taneční večery se živou hudbou. Vyhlášený noční klub naleznete v letovisku Byblos na pláži v Zelené laguně. Oblíbené jsou i kluby Plava, Vila Club a Epoca.

Možnosti sportovního vyžití jsou nezvykle bohaté

Pokud vám více než kultura a historie říká sport, Poreč vás rozhodně nezklame. Je totiž skvěle vybavená. Největší nabídka je samozřejmě v oblasti vodních sportů – ať už se jedná o windsurfing, wakeboarding, potápění či vodní lyžování. K dispozici je ale i víceúčelová sportovní hala pro míčové a další sporty, jezdecká škola, tenisové kurty, hřiště na volejbal i minigolf. Bez problémů si zde zahrajete také bowling nebo klasické kuželky, zkusit si můžete rovněž paragliding či bungee jumping.

Věnovat se můžete i cyklistice, celá Istrie je totiž poseta dobře upravenými cyklistickými stezkami, které vás zavedou na kouzelná místa. V letoviscích si snadno půjčíte veškeré potřebné sportovní vybavení. V květnu 2015 se tu navíc otevřel nový obrovský aquapark s názvem Aquacolors.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Poreč má pláže ověnčené prestižním oceněním

Poreč nabízí nejrůznější druhy pláží – od přírodních kamenitých s travnatými plochami na slunění po oblázkové a štěrkové, které jsou vybaveny betonovými plošinami a terasami. Na některých plážích jsou k dispozici i atrakce pro děti, skluzavky, tobogany a spousta možností zábavních i sportovních aktivit.

Vyhlášené pláže jsou Donji Špadići, Špadići-Materada, Oliva, Brulo a Městská pláž (Gradsko kupalište). Dále jsou moc pěkné pláže u hotelů Bellevue, Laguna Materada, Delfin, Parentinum, Galijot a Lotosi, u naturistického kempu Ulika a klasických kempů Zelena laguna a Bijela uvala. Všechny tyto pláže byly vyznamenány oceněním Modrá vlajka, která je určena výhradně pro nejlepší a nejlépe udržované pláže. 

Pokud vás koupání v moři příliš neláká, nevadí. Součástí většiny hotelů jsou totiž krásné bazény.