poznejte

Rijeka

Rijeka: hlavní město Kvarneru bývá turisty neprávem přehlíženo

Největší chorvatský přístav a třetí největší město Chorvatska Rijeka se skrývá za horským obloukem Gorski Kotar na nejvýše položeném místě Kvarneru. Na první pohled Rijeka krásou neoslní, nevzhledný přístav plný obrovský tankerů a jeřábů za siluetou vysokých panelových domů většinu projíždějících návštěvníků rychle odradí, ti pak pokračují na své cestě na na kvarnerské pobřeží a dál na Dalmácii. Pod touto nevzhlednou maskou severojaderského centra se ale nachází habsburská velkolepost a bohaté kulturní možnosti.

Hledáte ubytování v Rijece? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí. 

Historie Rijeky: od ilyrského sídliště po římskou osadu a Habsburky

Původní obyvatele ilyrského kmenu Liburnů po úspěšném tažení během římské nadvlády vystřídali Římané, kteří zde založili přístav zvaný Tarsaticae, kterou následně dobyly slovanské kmeny, které na místě starého římského města vybudovaly novou osadu.

Následující století se v Rijece několikrát změnilo zemské uspořádání, až se město v 15. století dostalo pod vládu rakouských Habsburků, pod jejichž vládou město zažilo nebývalý hospodářský rozkvět. Habsburkové zde vládli až do 18. století, kdy se město po vzniku Rakouska-Uherska v roce 1867 dostalo do područí maďarské vlády. Za jejich vlády pokračoval rozvoj města, byla postavena řada majestátních budov a silné železniční spojení (Záhřeb-Budapešť-Vídeň) přivedlo do oblasti Kvarnerského zálivu první turisty.

Během první světové války bylo město anektováno italskými vojsky, po druhé světové válce se město stalo součástí poválečné Jugoslávie, v roce 1993 pak Rijeka přešla pod správu Chorvatska.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Pulzující Korzo s památkami a Rijecký karneval

Hlavní tepnou města je pulzující pěší promenáda Korzo lemovaná vznešenými stavbami, obchody a kavárnami s venkovním posezením. Nejdůležitější památkou v blízkosti Korza je Městská hodinová věž (Gradski toranj pod uriloj), původně středověká brána od nábřeží do města později Habsburky doplněna typickou barokní kupolí. V centru Starého města se nachází také nádherná ukázka maďarské architektury Námořní a historické muzeum, kde si můžete prohlédnout expozice z oblasti mořeplavby a archeologie.

Městská hodinová věž (Gradski toranj pod uriloj)Městská hodinová věž (Gradski toranj pod uriloj)

Směrem na severozápad od centra se procházkou po dlouhém schodišti Trsatske Stube dostanete na předměstí Trsat s pevností hradu Trsat z 13. století nabízející krásné výhledy na celý záliv a přístav.

Rijeka je proslulá bohatým nočním životem, oblíbeným podnikem je například Club Nina2 nacházející se v předělané zakotvené lodi.

Každoročně se v Rijece koná největší karneval v celém Chorvatsku - Rijecký karneval. Karneval se koná každý rok v období od konce ledna a začátku března, podle data masopustu. Karneval má podobu dvoutýdenní městské veselice plné maškarních průvodů, tanců a koncertů. Vyvrcholením karnevalu je závěrečný velkolepý maškarní průvod.

Rijeka je také domovem fotbalového klubu HNK Rijeka, který se v roce 2017 stal chorvatským mistrem. V konkurenci slavnějšího Dinama Záhřeb a Hajduku Split šlo o největší úspěch klubu v jeho historii.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Dvě rijecké oblázkové pláže Ploče a Kostanj se můžou pyšnit prestižním oceněním modré vlajky. Všechny hlavní pláže se nachází na východ a západ od města a jsou propojena kvalitní veřejnou dopravou. Další možností je výlet do nedaleké Opatije.