poznejte

Mali Lošinj

Borové lesy, nádherné pláže a želví nemocnice. To vše najdete v chorvatském ostrovním městečku Mali Lošinj, které je největším letoviskem na ostrově Lošinj. Díky své poloze je významným přístavištěm i obchodním centrem. Mali Lošinj je známé především díky svým příjemným klimatickým podmínkám, které poskytují skvělé prostředí pro lázeňské pobyty a to hlavně pro alergiky, astmatiky a pro osoby s poruchami imunity.

Hledáte ubytování v Malém Lošinji? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Něco málo z historie

První zmínky o městě se objevují na konci 14. století a to o městečku názvem Malo Selo. Žili zde chorvatští obyvatelé, kteří se živili především zemědělstvím a rybolovem. V roce 1868 se přístav obrovsky rozvinul a Mali Lošinj se stal významným námořnickým centrem. Do roku 1918 bylo město součástí Rakouska Uherska, od roku 1947 bylo součástí Jugoslávie a součástí Chorvatska se stalo v roce 1990.

Nejvýznamnější památky ve městě pochází z období prudkého hospodářského rozmachu, kdy se zde začaly stavět sídla bohatých loďařů tzv. kapitánské domy. Významnou chvílí byl nález v hlubinách moře v roce 1996, kde byla nalezena socha řeckého atleta Apoxyomena. Díky tomu bylo v roce 2016 vybudováno speciální Muzeum Apoxyomena a to přímo v Mali Lošinj.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Velkou atrakcí v Mali Lošinj je nemocnice pro mořské želvy, která se nachází přímo v turistické části města. Jedná se o veterinární centrum pro želvy, které mají nejrůznější potíže. Nemocnice je přístupná i veřejnosti, takže můžete vidět léčebný proces na vlastní oči a blíže se seznámit s celkovým chodem nemocnice. Určitě si nenechte ujít vypouštění želv zpět do moře, které je velmi populární akcí.

U zvířat ještě chvíli zůstaneme a nyní se zaměříme na Pavi Svijet. Jedná se o centrum na ochranu delfínů, které je zábavným místem pro děti i pro dospělé. Najdete zde vše o delfínech, můžete se podívat na film o ochraně delfínů s anglickými titulky nebo můžete navštívit akustickou místnost, kde je napodobována a vysvětlena komunikace delfínů.
Jste romantický typ? V tom případě určitě navštivte Providenca Tematski Vidikovac. Je to vyhlídka v jižní části města, kde můžete vidět celé panorama města a užít si romantické chvíle. Další vyhlídkou, kterou můžete navštívit je Monte Baston. Vede k ní příjemná cesta borovým lesem s ohromujícími výhledy, takže romantiku můžete spojit s lázeňskou procházkou.

Pokud jedete na dovolenou s dětmi, tak určitě oceníte Aquapark Cikat. Jedná se o menší aquapark, kde si užijí zábavu děti i dospělí. Najdete zde plavecký bazén, fitness, rekreačn bazén, pool bar, hydromasáže a nejrůznější vodní atrakce. Konají se zde také zajímavé zábavní programy, které stojí za to navštívit.

Ve městě se nachází několik kostelů. Navštívit můžete například nejvýznamnější kostel sv. Martina, kostel Zvěstování Panny Marie nebo také kostel Narození Panny Marie.
Jelikož je Mali Lošinj velký přístav, tak se můžete samozřejmě zúčastnit zájezdů lodí do okolních míst. Míst, kam se můžete vydat je opravdu mnoho a záleží tedy jen na Vašem vkusu.

Mali Lošinj je také ideálním místem pro nejrůznější vodní sporty. Můžete si zde vyzkoušet například surfování, windsurfing a kitesurfing nebo také potápění.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Plieski se nachází v jižní části ostrova, nedaleko od Mali Lošinj. Pláž je zde kamenitá s jemným pískem v moři, takže je vhodná pro rodiny s dětmi.
Krivica, další krásná zátoka, se nachází vedle Plieski v jižní části ostrova. Pláž je chráněna před všemi větry, takže je rájem pro plavčíky. Pláž je nejsnadněji dosažitelná lodí, ale podobně jako Plieski, Krivica je také dosažitelná pěšky.

Veli Žal je první pláž na ostrově, která získala prestižní Modrou vlajku. Pláž je oblázková s příjemným vchodem do moře, což je zvláště vhodné pro rodiny s dětmi. K dispozici jsou sprchy, převlékárny, lehátka a deštníky, toalety, půjčovna lodí a dokonce i plavčíci. Na plážích se nachází spousta stínu a v blízkosti pláže je restaurace, bowlingová dráha a wellnes hotel.
Pláž Zabodarski se nachází v osadě Artatore a je jednou z nejkrásnějších divokých pláží na ostrově a nachází se v blízkosti letiště. Pláž je oblázková a je obklopena borovicemi, díky kterým můžete uniknout do stínu.

Pláže v okolí Malého LošinjePláže v okolí Malého Lošinje

Pláž Uvala Engleza se nachází na severní straně ostrova. Tyrkysová barva moře vás okamžitě okouzlí a obraz zelených borovic na mořském odrazu je ještě krásnější. Na pláž je možné dosáhnout pouze lodí a pokud nemáte loď, nemějte strach, lze ji snadno pronajmout z hlavního ostrova.
Další pláže v blízkosti Mali Lošinj jsou Meli, Liska Slatina Beach, Bojcic, Przine a Valdarke Beach.