poznejte

Rabac

Rabac je chorvatské město ležící na poloostrově Istrie, konkrétně ve východní části. Pro jeho krásu se mu někdy přezdívá Perla Kvarneru. Dnes podstatnou část jeho ekonomiky tvoří cestovní ruch, první hotel se dočkal slavnostního otevření ostatně již v roce 1889.

Hledáte ubytování v Rabacu? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Což významnou měrou přispělo ke značnému vzestupu původně malého rybářského městečka. Během hlavní sezóny sem za koupáním i sportem přijíždějí tisíce turistů. Hlavní pláž Maslinica se může dokonce i pyšnit oceněním Modrou vlajkou.

Krátce k historii a kulturního dění

První zmínky o osídlení této lokality pocházejí z období let 599 až 611. Vůbec poprvé se informace o městě jako takovém objevuje v roce 1826. Ještě v 19. století přitom nebyly po výraznějších stopách turismu nikde patrny ani náznaky. Tehdy byl Rabac ještě vesnicí, která byla primárně centrem rybářství, obchodu a námořnictví. Situace se měla změnit právě až se vznikem prvního zdejšího hotelu.

Nejstarší pamětihodností je kostel sv. Andreje, který pochází z 15. století. Zajímavý je i palác rodiny Battiala – Lazzarini, postavený v barokním slohu. Původní majitelé po druhé světové válce museli místo opustit, v současnosti tak slouží prostory paláce coby muzeum.

Za dalším kulturním vyžitím se můžete vypravit na koncert, na jednu z četných lidových slavností nebo na vystoupení folklorních souborů. Chybět nemohou ani taneční večery či diskotéky. Velmi populární je tradiční Rabacký festival elektronické hudby, který sem přivábí každoročně tisíce vyznavačů tohoto stylu.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Rabac očima turisty

Rabac je však především proslulý jako oblíbený cíl letní dovolené, kde stále intenzivněji přibývá i luxusních čtyřhvězdičkových hotelů. K tomu přispívají nejen udržované pláže, ale také nádherná příroda. Město je obklopeno četnou zelení, pro Istrii jsou typické porosty pinií a borovic. V hojné míře se tu pěstuje vinná réva, kiwi, olivy nebo fíky.

Na olivovém oleji se smaží, pečou nebo grilují ryby. Na stůl si ovšem místní obyvatelé rádi naloží i hovězí nebo telecí maso. Z typických nápojů nelze vynechat rakiji. Milovníci sladkého zase ocení pestrou nabídku zmrzlin. Alespoň jednu z tuzemských taveren se pro neopakovatelnou atmosféru určitě vyplatí navštívit. Mnoho restaurací se nachází na nábřeží M. Tita. Zvláště oceňovaná pro středomořskou kuchyni je například ta jménem Vale Vista. Hospůdka Craft zase zláká hlavně milovníky piva.

Kdo by chtěl spálit nabrané kalorie sportem, může využít upravené turistické i cyklistické stezky táhnoucí se podél pláží. Asi nejzajímavější je ta, která vede z Rabacu do starověkého městečka Labin. Případně si zahrajte tenis nebo nazujte kolečkové brusle. Kdo preferuje spíše vodní sporty, vyzkouší si určitě rád jízdu na motorovém člunu nebo se bude koupat.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Nejlepší koupání v Rabacu a okolí

Ostatně Chorvatsko a vodní živel k sobě zkrátka neodmyslitelně patří. Pláž Girandella ocení spíše milovníci adrenalinu. Nabízí vhodné podmínky pro šnorchlování. Potápět se tady můžete nejen za mořskými živočichy, ale i k vrakům lodí. Atrakcí je i potápěčské safari. Všichni návštěvníci by však měli zachovávat opatrnost a je nutné upozornit na možné nebezpečí této krajiny vlivem skalnatého pobřeží.

Nedaleko jsou i tenisové kurty, vyzkoušet si můžete minigolf. Vstříc vychází v Rabacu i milovníkům nudismu. Za pláží Girandella se nachází jim vyhrazená pláž označovaná mezinárodní zkratkou FFK.

Hlavní pláží je již zmiňovaná Maslinica. Tvořena je oblázky a díky pozvolnému vstupu do moře je vhodná i pro malé děti. Nabízí celou řadu dalšího vyžití v podobě tobogánu nebo sportoviště. V její bezprostřední blízkosti se nachází také asi nejvýraznější koncentrace nejrůznějšího občerstvení.

Přístav v Rabacu za sebou rovněž má již dlouhou historii a dodnes se využívá. Coby návštěvník města můžete absolvovat vyhlídkovou plavbu. Neopakovatelným zážitkem je pak zejména setkání s volně žijícími delfíny. Působivým „suvenýrem” z dovolené zde strávené je i výlet žlutou poloponorkou, která vám ze své paluby umožní nahlédnout do života pod hladinou moře.