poznejte
Ve skalách střední Dalmácie, mezi Splitem a Makarskou, se v ústí řeky Cetiny nachází malebné městečko Omiš. Díky překrásným plážím s průzračným mořem, úchvatné přírodě i zajímavému historickému centru je oblíbeným místem letních dovolených. Velmi zajímavé je také díky své pirátské historii – omišští piráti patřili mezi nejnebezpečnější v celém Středomoří.
Hledáte ubytování v Omiši? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.
Omiš leží mezi hřebeny pohoří Mosor a Omišské Dináry, na jihovýchodě na něj navazuje vyhledávaná Omnišská riviéra, na severozápadě pak Poljická riviéra.
Prvními obyvateli Omiše byly ilyrské kmeny, následně ho obsadili Římané. V antice se ale centrum pravděpodobně nacházelo v osadě Baučići. Ve středověku zde operovali nebezpeční neretvanští piráti, kterých se v té době obával celý Jadran. Přepadávali papežské galeje i obchodní lodě ze Splitu, Kotoru či Benátek, což mělo za následek spoustu válek, které obvykle končily tím, že obchodníci pirátům platili, aby jejich lodě nechali být. Proti Omišanům mířily i dvě křižácké výpravy. První střet vyhráli piráti, druhé ovšem prohráli. Poté měli o oblast zájem Benátčané i Osmané, nakonec připadla Benátčanům, v roce 1409 jim Dalmácii prodal Ladislav Neapolský. Následně od roku 1797 bylo město pod nadvládou rakouského císařství, na krátkou dobu ho získali Francouzi, než se zase vrátilo do rakouských rukou, kde zůstalo do první světové války.
CO DĚLAT A VIDĚT?
V historickém centru města, které leží na východním břehu řeky Cetiny, si můžete prohlédnout řadu paláců i typických měšťanských domů. V Omiši je celkem osm kostelů, mezi něž patří kostel sv. Michala, jenž pochází z roku 1629, kostel sv. Petra na Priku z 9. století, kostel sv. Ducha, kostel sv. Štěpána či františkánský klášter s kostelem Panny Marie Karmelitské.
Městskou bránu zdobí nápis z roku 1682. Na starém hřbitově jsou pak k vidění hrobky, sarkofágy i náhrobní stély z období antiky.
V pohoří Omišské Dináry se nachází pevnost Starigrad, odkud se vám naskytne úžasný výhled na celou oblast – ostrovy Hvar, Brač, Šolta i Bračský průplav. Přístup na ni není zrovna jednoduchý, ale věřte tomu, že to stojí za to. Významná je i tvrz Turjun s kamenným erbem rodiny Cicogne. Další zajímavou tvrzí je Mirabella, která je pouhých 15 minut pěšky od historického středu města. Od ní budete moci shlédnout na celý Omiš.
Nejzajímavější památky naleznete v městském muzeu, kde jsou ojedinělé kamenné reliéfy s nápisy z let 33 a 51, které pravděpodobně vznikly za vlády římských císařů Tibéria a Claudia.
Z kulturních akcí doporučujeme Festival dalmatinských klap, Omišské kulturní léto, Lidovou slavnost sv. Jana Nepomuckého (16. května), Rybářskou noc (v srpnu) a tradiční Pirátské večery. Konají se zde ale i další hudební a divadelní programy. Ve městě se nachází několik café-barů a restaurací, kde můžete ochutnat místní speciality, ale také diskotéky a taneční terasy.
Jste vyznavačem aktivní dovolené? Pak jste na správném místě. Omiš nabízí možnosti raftingu na řece Cetině, rybaření, windsurfing, volné lezení, horolezectví i pěší turistiku. Připraveny jsou také tenisové kurty, užít si můžete rovněž plážový volejbal.
Milovníci napětí mohou zamířit do kaňonu řeky Cetiny, kde se nachází adrenalinová ZipLine stezka. Pokud vás naopak láká mírumilovná procházka, vydejte se kolem města. Budete moci obdivovat olivové háje a vinohrady, nad kterými se tyčí pohoří Babnjaca, Dinara a Mosor.
Nebo chcete zamířit někam dál? Omiš je díky svému umístění přímo v srdci Dalmácie ideálním výchozím bodem pro výlety – vydejte se třeba na nedaleké ostrovy Korčula, Brač, Hvar či Vis nebo do původních římských měst Split a Salona. Úžasná jsou také nedaleká Imotská jezera.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
V Omiši jsou především oblázkové, ale i částečně písečné pláže, které mají pozvolný vstup do moře, takže jsou vhodné pro rodiny s dětmi. U ústí řeky Cetiny naleznete rozlehlou pláž s jemným pískem. Velmi pěkná pláž se nachází v jižní části města u hotelu Brzet.