poznejte

Ostrov Šolta

Šolta – klidný ostrov s nádhernou panenskou přírodou

Hledáte dovolenou na klidném místě v krásné přírodě? Pak jste na správném místě. Ostrov Šolta je středodalmatský ostrov, který díky svému úžasnému přírodnímu bohatství bezesporu patří mezi nejkrásnější ostrovy celého chorvatského Jadranu. Přesto zde ale nenaleznete obří hotelové komplexy přecpané turisty jako v jiných letoviskách. Chcete-li si na dovolené především odpočinout a užít si pěkných pláží, Šolta vás rozhodně nezklame. Užívat si můžete i pohostinnosti místních obyvatel.

Ostrov leží přibližně 16 kilometrů severozápadně od Splitu a díky moderním plavidlům se na něj dá dopravit během necelé půlhodinky. Hlavním přístavem Šolty je Rogač, trajekty ale míří i do obcí Nečujam a Stomorska. Další důležité obce leží ve vnitrozemí – jedná se o centrum ostrova Grohote a osady Gornje, Srednje a Donje Selo. Spojeny jsou dobrou silniční komunikací.

Historie plná uprchlíků

Už v prvním tisíciletí př. n. l. byl ostrov Šolta osídlen – postaraly se o to kmeny Ilyrů. Po nich sem zamířili Řekové, kteří ostrov pojmenovali Olyntha. Následně i Římané – ti změnili název ostrova na Solenta. Už v té době oblast proslula včelařstvím a stala se důležitou křižovatkou mořských cest a ochrannou i zásobovací základnou pobřežních měst. Současné jméno se v písemných pramenech objevilo až ve 14. století.

Další lidé na ostrov zamířili na počátku 7. století – byli to uprchlíci ze Solinu, kteří utíkali před nájezdy Avarů a Slovanů. Ani ve 13. a 14. století nebyl klid, ostrov musel čelit nájezdům pirátů z Omiše a Benátčanů. Došlo k několika napadením a ostrov byl nakonec obsazen.

Druhou uprchlickou vlnu ostrov Šolta přijal v 16. století. Pevnost Klis totiž v té době padla do tureckých rukou a z pevniny na ostrov utíkali právě uprchlíci před Turky.

Během války došlo k okupaci

Po 1. světové válce se celá Dalmácie připojila do Království Srbů, Chorvatů a Slovinců a začala vznikat první přímořská rekreační pobytová místa. Ostrov Šolta však tento boom turistického ruchu nijak nepoznamenal.

Za 2. světové války byli místní obyvatelé z ostrova násilně vystěhováni okupanty, dalmatské pobřeží získala Itálie. Po válce se ostrov stal součástí Jugoslávie v rámci Chorvatska. Po rozpadu Jugoslávie se přičlenil k nezávislému Chorvatsku.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Významné památky naleznete po celém ostrově

Poměrně velké množství památek se zachovalo z doby Římanů. Jedná se především o zbytky římských venkovských usedlostí a mozaik. Středověké pamětihodnosti si můžete prohlédnout především v Nečujamu, na grohotském polji a v lokalitě Sveti Mihovil. Jedná se většinou o staré kostelíky. Nad Stomorskou si můžete prohlédnout i trosky benediktinského kláštera. Na ostrůvku Stipanska naleznete zříceninu starokřesťanské baziliky.

V Nečujamu navštivte také letní sídlo splitského patricije Balastriće. Jednalo se původně o jedinou stavbu v této zátoce a velmi rád v ní pobýval humanistický učenec, básník a filozof Marko Marulić. Ve vile je dodnes malé pamětní muzeum tohoto básníka.

Hotel z barokního zámku i lidová architektura ve vesnicích

V obci Maslinica si můžete prohlédnout opevněnou hranolovou věž (kula), která pochází ze 17. století. O století později k ní splitská rodina Marchiů přistavěla barokní zámek Avlija. V 60. letech ale byl i s věží přeměněn na hotel. Na severním pobřeží v obci Rogač pak stojí opevněný zámek ze 17. století i se střílnami.

Za vidění stojí také vesnice ve vnitrozemí. Zachovaly si totiž svou úžasně rázovitou lidovou architekturu. Především v obci Grohote stojí krásná opevněná selská stavení, prohlédnout si můžete i venkovská stavení s jejich typickými dvorky.

Ochutnejte místní speciality a šoltský med

Během pobytu na ostrově nezapomeňte navštívit některou z místních restaurací nebo hospůdek. Jsou totiž vyhlášené vynikající kuchyní, která se specializuje především na dary moře. Šolta je navíc vyhlášená svým medem, který je mimořádnou pochoutkou – a to už od římských dob.

Ideální podmínky pro vodní sporty

Na ostrově nenaleznete žádné rozsáhlé hotelové komplexy, takže ani nabídka sportovních aktivit není tak pestrá jako ve většině jiných letovisek. Jsou zde však výborné podmínky pro vodní sporty všeho druhu. Jediný turistický komplex stojí v osadě Nečujam – toto středisko je vybavené bazénem a několika tenisovými kurty.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Koupání v čistém moři je samozřejmostí

Nejhezčí pláže naleznete v malých zátokách na jihu ostrova – jedná se o oblázkové pláže Grabova, Trvana, Stračinska a Livka.  Příjemné oblázkové pláže v menších zátokách se nacházejí i v okolí obce Maslinica a u osady Gornja Krušica.

Hezké koupání si můžete dopřát také na oblázkové pláži přímo pod komplexem v městečku Nečujam. Nevýhodou však je, že tato pláž často bývá přeplněná. Pokud toužíte po klidu a romantice, využijte lodní taxi a vydejte se na pláže, které leží na nedalekých ostrůvcích. Snadno se vám stane, že na některé z těchto pláží budete úplně sami.