poznejte

Biograd na Moru

Biograd na Moru, letovisko pro sportovce i gurmány

Biograd na Moru je původně korunovační město chorvatských králů, které má i dnes rozhodně co nabídnout. Můžete se zde kochat překrásnou přírodou, užívat si odpočinek na báječných čistých plážích v typické jadranské atmosféře nebo si pěkně zasportovat - nacházejí se zde hned dvě mariny.

Biograd na Moru - pohled na město a marinuBiograd na Moru - pohled na město a marinu

Biograd leží v severní Dalmácii, necelých 30 kilometrů jihovýchodně od Zadaru a nedaleko Šibeniku, a to na pevnině i na malém poloostrově mezi zálivy Bošana a Soline.

Hlavní město říše

Na území dnešního Biogradu původně stála liburnská osada Blandone. První zmínka o městě založeném Chorvaty pochází z 10. století. Ve středověku neslo název Alba civitas či Belgrad, což v překladu znamená Bílé město. Za vlády chorvatských králů v 11. a 12. století Biograd vzkvétal, za Petra Krešimira IV. se dokonce stal hlavním městem celé říše. Už v polovině 11. století zde vzniklo biskupství a na začátku 12. století tu došlo ke korunovaci Kolomana králem Uher, Chorvatska a Dalmácie. V roce 1125 ale město dobyli Benátčané a vyplenili ho.

Nejhorším okamžikem však bylo dobytí Biogradu Turky v roce 1646. Poté už Biograd nikdy nezískal své výsadní postavení.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky byly poničeny

Právě kvůli bouřlivé historii a dvojnásobnému zničení v Biogradu nezůstalo mnoho památek. Prohlédnout si můžete kostel sv. Rocha, barokní kostel sv. Anastázie, původní hroby a zbytky opevnění i rozvaliny katedrály. Za vidění stojí také kostel sv. Antonína. Pokud zatoužíte navštívit významné památky, určitě oceníte blízkost historických měst Zadar, Šibenik, Split a Trogir.

Unikátní podmořské osvětlení

Přednosti Biogradu jsou jinde. Od roku 2007 se město může pyšnit prestižním oceněním Stříbrný květ Evropy za upravenost místa. Kromě toho je Biograd na Moru jedinečný svým přístavem, který nabízí podmořské osvětlení, jaké nikde na světě nenajdete. Přímo v moři je několik soch i fontán. Takový pohled je opravdu dechberoucí.

Hledáte ubytování v Biogradu na Moru? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Projděte se také po městské promenádě, odkud budete moci pozorovat ostrov Pašman – a pokud vás zaujme, můžete na něj vyrazit trajektem, je to jen 20 minut cesty. Podívat se můžete také na nedaleké ostrůvky Sv. Katarina a Planac, stojí to za to. Díky svému umístění je Biograd výborným východiskem pro lodní výlet do národního parku Konati. Nedaleko leží také národní parky Paklenica a Vodopády řeky Krky, dále chráněné krajinné oblasti Telešćica a Vranské jezero.

Přímo v Biogradu pak můžete navštívit Vlastivědné muzeum (Zavičajni muzej), kde jsou k vidění zbytky benátské lodi, která u v roce 1583 ztroskotala u ostrůvku Gnalić.

Bohatá kulturní i sportovní nabídka

Ve městě jsou také nejrůznější restaurace, kde na vás čeká spousta místních dobrot a vynikající domácí víno. Večer pak jsou v provozu tančírny a bary. V létě se tu konají také lidové slavnosti fešty a tradiční Biogradské léto, které zahrnuje pěvecká i taneční vystoupení, výstavy, národní přehlídky domácích výrobků a ukázky místního folkloru. Navštívit můžete rovněž letní kino.

Rádi byste si zasportovali? Ani to není problém. Můžete si zahrát tenis (nachází se zde jeden z největších tenisových kempů celého Jadranu), plážový volejbal, fotbal, basketbal, paintball nebo minigolf či se oddávat vodním radovánkám – projet se na toboganu, půjčit si šlapadlo nebo se potápět. Na své si přijdou i cyklisté a turisté, v okolí Biogradu je rozsáhlá síť turistických i cyklistických tras, které vás zavedou na zajímavá místa.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Pláže v Biogradu na Moru se pyšní Modrými vlajkami

V Biogradu vás čeká krásné koupání, okolní ostrůvky totiž chrání město před silným větrem. Nachází se zde hned dvě pláže, které získaly Modrou vlajku - prestižní ocenění pro pláže splňující přísná kritéria. Jedná se o pláže Bošana a Dražica. Obě jsou oblázkové a mají pozvolný vstup do moře. Dražica nabízí nejrůznější atrakce, jako jsou trampolíny a tobogany, a odpovídající sociální zařízení.

Pláž Dražica - největší pláž Biogradu na MoruPláž Dražica - největší pláž Biogradu na Moru

Na pláži Soline si budete moci užívat i kýžený stín, který nabízí blízký borovicový lesík. A když dostanete hlad, můžete zamířit do některého z místních bufetů. Počítejte ale s tím, že na této pláži to opravdu žije a hlučná muzika není výjimkou.

Využít můžete i venkovní bazén, kde se navíc po celé léto konají různé sportovní a zábavní programy.