poznejte

Podstrana

Podstrana - letní útočiště obyvatel Splitu

Podstrana je díky své poloze rychle se rozvíjející rušné letovisko a letní elitní útočiště obyvatel nedalekého Splitu, s kterým je Podstrana propojena hromadnou dopravou (cesta tvrá přibližně 15 minut). Podstrana je rozdělena do několika městských částí, které nabízejí od každého kousek - Mutogras, Stará Podstrana, Sveti Martin, Strožanac a Grljevac. Souhra kultury a gastronomického potěšení u křišťálově čistého moře se tak stává hlavní hnací silou, která každým rokem přiláká mnoho turistů. 

S rozvojem turistického ruchu rostla i návštěvnost rekreačního letoviska Podstrana. Základy turistiky Podstrany stojí na bohatém gastronomickém a archeologickém dědictví, bohaté lidové kultury, veselic a 9 km dlouhého pobřeží krásných oblázkových pláží.

Hledáte ubytování v Podstraně? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí. Vybere si každý.

Bohatá historie Podstrany

Na území, kde nyní stojí obec Podstrana, se nacházelo dávné Pituntium. I přestože prvními, kdo osídlili území, byli Řekové a zanechali po sobě značné archeologické památky, odkaz Římanů, kteří dávné opevněné město Pituntium založili, je značnější. Z dochovaných dokumentů římských myslitelů se tak dozvídáme, že lidé se živili především zemědělstvím, jako je pěstování vinné révy, údržbou olivovníků a sběrem exotických plodů v ovocných sadech. Opevnění města bylo tvořeno z kamenných bloků, které je možno nalézt dodnes. Kousky kamenných bloků totiž tvoří zeď hřbitova sv. Martina. Zajímavostí je, že jeden z těchto bloků je zároveň náhrobním kamenem římského generála Lucia Artoria Casta. Součástí města byly i honosné domy římských pánů, jejichž zříceniny jsou dodnes turistům zpřístupněny.

Stopa Římanů se ztrácí na začátku 7. století, kdy se na území přesouvá chorvatské obyvatelstvo, kteří založili několik osad na svazcích hor, z nichž nejstarší je osada Gornja Vas. V blízkosti této osady se nacházel snad jediný zdroj pitné vody, který byl hojně Chorvaty využíván, a to jediné sladkovodní jezero s pramenem. V 11. století docházelo k postupnému sjednocování osad, které vyústilo v založení autonomní republiku. Po dlouhá staletí se obyvatelé bránili nátlaku, udržovali lásku k vlasti a i ta je bránila vůči nájezdům francouzských a srbských agresorů. Nic ale nevydrželo navěky. V roce 1807 byla republika, která nesla jméno "Pljica statut", zničena francouzskou armádou a zbavena své nezávislosti. Uběhlo několik let, než republika spadla do náruče Chorvatska.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky v Podstraně

Na území obce se dochovala řada památek. Charakteristické jsou především památky od prvních obyvatel, tedy Řeků, kteří obohatili chorvatskou kulturu o několik starodávných předmětů. V obci Podstrana se dále nacházejí barokní kostelíky, středověké kostelíky, především kostel sv. Antonína a starý šlechtický dům rodiny Cindrů. I díky kamennému opevnění se dochovaly některé staré historické vchody do tehdejších osad, které se dodnes pyšní zájmu turistů.

Vodní sporty hrajou prim

V nabídce jsou kurzy potápění, pronájem skútrů, lodí nebo i kajaků. Západní část obce je domovem především pro nejkrásnější hotely v Chorvatsku a pláží s řadou barů a restaurací, kde je možné si vychutnat pravou chorvatskou kuchyni. V blízkosti hotelů jsou pro veřejnost vystaveny velká sportovní zařízení, ve kterých si můžete pod drobnohledem trenérů zahrát tenis.

Přírodní a turistické bohatství

V úspěchu Podstrany hraje roli i blízkost velkoměsta Split, jehož obyvatelé se uchylují právě do rukou místních obyvatel. Východní část obce je charakteristická především pro windsurfing. Tento adrenalinový sport, který v poslední době vzrostl na popularitě, se těší zájmu místních i turistů. Zde existuje i řada jiných vodních sportů. V nabídce jsou kurzy potápění, pronájem skútrů, lodí nebo i kajaků. Západní část obce je domovem především pro nejkrásnější hotely v Chorvatsku a pláží s řadou barů a restaurací, kde je možné si vychutnat pravou chorvatskou kuchyni. V blízkosti hotelů jsou pro veřejnost vystaveny velká sportovní zařízení, ve kterých si můžete pod drobnohledem trenérů zahrát tenis.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Podstrana, to je 9 kilometrů pláží 

Oblázkové pláže v Podstraně s pozvolným vstupem do moře, na některých částech 9 kilometrů dlouhého pobřeží najdete také betonová mola. Nejhezčí pláž se nachází u luxusního hotelu Le Meridien Lav. V Podstraně najdete spoustu ubytování s přímým vstupem do moře.