poznejte

Ostrov Murter

Murter – ostrov, který vás zaujme svou malebností i nabídkou volnočasových aktivit

Překrásné zátoky s pohádkovými plážemi lákajícími ke koupání jsou dominantou ostrova Murter. Tento ostrov o rozloze 19 kilometrů čtverečních patří do skupiny Šibenických ostrovů a od pevniny je oddělen Murterským kanálem. Přestože zde neobjevíte žádné klasické památky, nudit se určitě nebudete. Ostrov totiž nabízí opravdu bohatý sportovní program či návštěvu krásných národních parků Krka a Kornati.

Hlavními centry ostrova jsou městečka Murter, Jezera, Betina a Tisno. Spojena jsou poměrně kvalitní silnicí, takže se mezi nimi můžete snadno pohybovat. Z městečka Tisno se navíc snadno dostanete i na pevninu – v nejužším místě Murterského kanálu totiž stojí 12 metrů dlouhý zvedací most.

Z historie se toho příliš nezachovalo

Dějiny ostrova Murter se příliš neodlišují od historie celého přímoří. Prvními obyvateli byli Ilyrové, které pak vystřídali Římané. Ti zde vytvořili osadu nesoucí název Collentum. Z těchto dob se toho však příliš nezachovalo. Ve středověku pak ostrov nesl název Srimač.

Staré zápisy dokládají, že zde v roce 1298 ležela osada s názvem Villa Magna (Velká vesnice). Měla tehdy 203 obyvatel. Tento počet ale rychle vzrostl, když sem zamířili lidé prchající před útoky Turků. V roce 1866 pak zde byla založena první veřejné knihovna v celé Dalmácii.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Pár kostelů a dost

Ani památky z pozdějších období vás asi příliš neuchvátí. Nachází se zde totiž jen pár kostelů ze 16. až 19. století, především kostel sv. Michala z roku 1770 a kaple sv. Rocha z roku 1760. Věřte ale tomu, že bohatá nabídka dalších aktivit, které lze na ostrově Murter provozovat, vám to bohatě vynahradí.

Nádherná příroda všude okolo

Především byste si neměli nechat ujít výlet do Národního parku Kornati. Výhledy z místních dobře značených tras na vrcholky Kornatských ostrovů vám doslova vyrazí dech. Ty nejkrásnější se vám naskytnou z Metliny na ostrově Kornat, Litnji vrhu na ostrově Vela Smokica a z vyhlídkového místa Otočevac na ostrově Piškera.

I procházky po ostrově stojí za to. Celý Murter je totiž pokryt bohatou středomořskou vegetací. Jen pohled na ni ve vás jistě vyvolá klidný a harmonický pocit. Vystoupat můžete třeba na nejvyšší bod celého ostrova, kterým je vrch Raduč – a nebude to nic náročného, jeho výška je totiž pouhých 125 metrů. Nebo se vydejte do vápencové části, která je sice pokryta jen chudou vegetací, ale zároveň je krásným pastvištěm ovcí.

Pro sportovce jako dělané

Na Murteru si můžete vybrat z bohaté nabídky nejrůznějších sportů. Na své si přijdou především milovníci plážového volejbalu – konkrétně v zátoce Slanica totiž leží téměř idylická písčitá pláž. Zátoka Harmina je zase rájem pro jachtaře – je totiž velmi bezpečným kotvištěm, které je chráněno před poryvy větru. Nenechte se ale zmást, mnoho nádherných okolních ostrůvků má dvě i více jmen, některé ostrůvky zas naopak mají jména společná.

Jednotlivá střediska nabízejí také osvětlené tenisové kurty, stoly na ping-pong, školy potápění a surfingu. Kompletní profesionální potápěčský servis vám může nabídnout i česká potápěčská základna. Jsou zde také ideální podmínky pro vyjížďky na kole či na in-line bruslích.

Animační programy i tradiční lidové slavnosti

Ve svém volném čase se zde rozhodně nudit nebudete. Pokud byste si nevybrali ze sportovní nabídky, zúčastněte se některého z kvalitních animačních programů pro děti i dospělé či jiných kulturních a zábavních akcí.  Konají se zde také tradiční lidové slavnosti – na svátek sv. Rocha 16. srpna a 8. září, kdy se pořádá Murterska fešta.

Nebo vyrazte do místních restaurací, hospůdek a konob, na své chuťové buňky byste totiž určitě zapomínat neměli. Rybářské umění místních obyvatel je všeobecně známé. Jejich pravá středomořská ryba je skutečně lahůdkou, na kterou jen tak nezapomenete. Místní vynikají i v pěstování a zpracování oliv – takový olivový olej je pak nejen velmi zdravým základem jídel, ale také milým suvenýrem z cest.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Báječné pláže a malebné zátoky

Přímo v letovisku Murter naleznete populární oblázkovou pláž Čigrada, která je vybavena i velkými hladkými kameny, jež jsou ideální ke slunění. Přímo u pláže se nacházejí dvě restaurace, ani s parkováním zde nebudete mít problém – leží zde totiž velké parkoviště.

Krásná je také zátoka Slanica, do níž se snadno dostanete z města Murter autem. Jsou zde pěkné písčité a oblázkové pláže, které vám nabídnou úchvatný pohled na jižní část kornatského národního parku. Dalšími pěknými plážemi jsou písčito-kamenitá Podvrške a oblázková Luke, která leží hned u města.