poznejte

Vrbnik

Vrbnik – malebné městečko 50 metrů nad mořem

Trochu netradiční místo. I tak lze popsat letovisko Vrbnik. Leží totiž na skalní vyvýšenině - asi 50 metrů nad mořem. Toto malé romantické středisko je jediným významnějším městem na východní straně ostrova Krk. Pro jeho malebnost, výjimečnost i vynikající místní víno sem cestovní agentury pořádají lodní výlety z téměř celého chorvatského pobřeží.

Hledáte ubytování ve Vrbniku? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Původně rybářské městečko směrem k moři prudce spadá, do vnitrozemí ale sestupuje pozvolna. Přes svou polohu má výbornou dopravní dostupnost, hlavní město ostrova Krk je vzdáleno 12 kilometrů. Pod strmým svahem se nachází malý přístav, seshora se nabízí krásný výhled.

Ale hned na začátek vás upozorníme – vzhledem k tomu, jak je Vrbnik oblíbené letovisko, během letních prázdnin bývá jeho centrum často přeplněno. Vydejte se sem proto spíše v květnu, červnu či září. Prodloužíte si dovolenou a užijete si příjemnější večery ve městě. Nebo na procházky v centru vyrazte brzy ráno a pozdě odpoledne.

Oblíbený cíl rakouské smetánky

Prvními obyvateli Vrbniku byly ilyrské kmeny – a to už před 2500 lety. Ve středověku bylo město důležitým centrem chorvatského písemnictví a hlaholice obecně. Nápisy psané tímto písmem jsou na některých historických stavbách dodnes dobře patrné.

Status města získal Vrbnik ve 14. století a k největšímu rozvoji došlo za vlády Frankopanů. Ve druhé polovině 19. století si oblast Kvarneru získala velkou oblibu mezi nejvyšší rakouskou šlechtou, a to díky svým vyhlášeným lázeňským střediskům. Kvarner navíc měl skvělé vynikající spojení s Vídní, takže nic nebránilo tomu, aby se zde sjížděla smetánka z celé Evropy. Mít v této oblasti vilu nebo letohrádek se pojilo s velkým uznáním.

Období bez popularity netrvalo dlouho

Po první světové válce ale bylo všechno jinak, Vrbnik společně s dalšími městy přišel o svou popularitu. Území totiž připadlo Itálii, která jeho rozvoj dále nepodporovala. Navíc sem přestali jezdit i Rakušané.

Po druhé světové válce se Vrbnik stal součástí Chorvatské svazové republiky v rámci Jugoslávie. Součástí tohoto uskupení byl až do jejího zániku v roce 1991. Od té doby patří samostatnému Chorvatsku. Postupem času Vrbnik získal zpět svou popularitu a v současnosti právem patří mezi nejoblíbenější chorvatská letoviska. 

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky z 15. století

I když má Vrbnik výborné přírodní podmínky, město bylo v minulosti opevněno a část hradeb se zachovala do současnosti. Nejsou to ale jen hradby, co Vrbniku dodává středověký ráz. Pro město jsou totiž typické i malé úzké uličky, spousta náměstíček, dvorků a kamenných schodišť. Původní lidová architektura vás nadchne na každém rohu.

Nejcennější památkou je mariánský kostel (Sveti Marija), jenž stojí na náměstí v centru Vrbniku, nejvyšším bodě města. Pochází z 15. až 16 století a dočkal se hned několika přestaveb. Zajímavá je především jeho renesanční zvonice z 1. poloviny 16. století.

Jednou z nejnavštěvovanějších památek je místní knihovna bratří Vitezićů v domě zvaném Zadružna kuća (Družstevní dům). Obsahuje přes 10 tisíc svazků, mezi které patří i cenné hlaholské rukopisy a inkunábule.

Úzké uličky a romantická zákoutí

Pokud vás nelákají památky, určitě neuděláte chybu, když se budete jen tak toulat městem. Místní úzké uličky a romantická zákoutí vás nepochybně nadchnou. Jedna z místních ulic je dokonce považovaná za nejužší na celém světě. I proto zde nepotkáte auta ani motorky. A co víc – na některých místech budou mít problémy i „mohutnější“ lidé či turisti s velkými batohy.

Na svých toulkách městem se určitě zastavte v hospůdkách a vinárničkách – konobách. Ty jsou skvěle přizpůsobeny místním podmínkám a i když jsou malé, nebudete se v nich cítit stísněně – právě naopak. Vychutnáte si zde příjemnou domácí atmosféru, ale i vynikající středomořské speciality a především vyhlášené místní víno. Nejoblíbenější je zde původní odrůda bílého vína Žlahtina. Pěstuje se za městečkem v úrodném Vrbenskom polji.

Po návštěvě vinárny či vinotéky můžete vyrazit na oblíbenou lidovou slavnost, která nese název Razgon. Koná se každoročně v červenci a bývá velmi hojně navštěvovaná.

Vydejte se na túru po krásách ostrova Krk

Ve Vrbniku si na své přijdou především milovníci vodních sportů, nachází se zde totiž vyhlášené potápěčské centrum. Kromě toho se zde můžete věnovat i turistice nebo si půjčit jízdní kolo. Celý ostrov Krk je totiž protkán turistickými i cyklistickými trasami, které vás zavedou na krásná místa a úchvatné vyhlídky.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Koupání v centru města i na nedalekých plážích

Spousta turistů míří do Vrbniku kvůli krásným místním plážím. Tou nejhezčí je bezesporu písčito-oblázková pláž Potovošće, kterou naleznete přibližně 3 kilometry jihovýchodně od města. Jestli je to na vás příliš daleko, můžete k ní bez problémů dojet autem. Po celé léto na pláži funguje i občerstvení.

Přímo v centru Vrbniku leží pláž Zgribnica. Tvoří ji větší oblázky, ale je vybavena i betonovými moly na slunění a nechybí zde ani restaurace. Tato pláž byla oceněna prestižní Modrou vlajkou, která je určena pro pláže s vysokým standardem ochrany přírody a čistoty moře.

Na severozápadě Vrbniku naleznete další dvě pěkné oblázkové pláže – Nuluk a Podkovač. Velmi pěkná je i oblázková pláž Kozica, jež se nachází 1,5 kilometru jihovýchodně od centra města. V okolí města objevíte řadu menších pláží, na některé se dostanete přímo z pevniny, na jiné můžete vyrazit na lodi.