poznejte
Vyhlášená pláž, řada parků a promenád, velmi příjemné podnebí. I to patří mezi hlavní důvody, proč je Crikvenica, město ležící u Kvarnerského zálivu, tak oblíbeným střediskem. Turistický ruch má zde více než stoletou tradici a na jeho rozvoji se podíleli i Češi.
Hledáte ubytování v Crikvenici? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.
Historie Crikvenice je bohatá. Vrch Kotor, nejstarší část města Crikvenica, byl osídlen už v období starověké Říma. Tehdy se město jmenovalo Ad Turres. Po příchodu Chorvatů bylo přejmenováno na Kod tor.
Svůj současný název městečko získalo od slova crikva, které znamená kostel. Nikola Frankopan, pozdější místokrál Dalmácie a Chorvatska, zde totiž v roce 1412 postavil vyhlášený klášter, jenž náležel k vedlejšímu kostelu. Jeho syn jej věnoval řádu pavlánů, kteří v něm vybudovali školu. Po zrušení řádu získali část majetku Habsburkové. Ti klášter změnili v důstojnickou ozdravovnu. Později se z ní stal dětský domov, v současnosti je přestaven na hotel Kaštel. Název Crikvenica se však začal používat až po roce 1776, kdy město drasticky vyhořelo, ale bylo znovu vybudováno.
V roce 1877 zde vzniknul městský přístav a o rok později i pláž. První hotel se otevřel v roce 1891. Bohatá turistická a lázeňská tradice mohla začít. Už v roce 1906 se totiž z městečka stalo vyhlášené zdravotní letovisko. Původně jej vyhledávala především uherská šlechta, i zde ale nalezneme českou stopu - v roce 1910 zde totiž česká učitelka Marie Steyskalová nechala vybudovat ozdravovnu pro české děti. Později se jí přezdívalo Česká kolonie.
Do Crikvenice brzy začali mířit i dospělí a stalo se z ní vyhledávané místo dovolených českých turistů. V České kolonii navíc byla v roce 1954 otevřena nemocnice, z níž se stalo oblíbené centrum pro léčbu dýchacích orgánů a revmatismu. Dodnes se zde nachází celá řada sanatorií a lázeňských pavilonů.
CO DĚLAT A VIDĚT?
Ve městě naleznete také několik významných památek – především klášter Pauline. V něm se nacházejí všechny cenné historické artefakty, které s městem souvisejí. Za vidění stojí také kostel Nanebevzetí Panny Marie a kostel sv. Antun. Minout byste neměli ani starý mlýn Tos. V něm se v minulosti vyráběl a zpracovával vyhlášený olivový olej. Zajímavé zážitky na vás čekají i v městském muzeu.
Navštívit můžete také řadu kulturních akcí – po celou letní sezonu se zde konají promenádní koncerty, tradiční slavnosti, výstavy i módní přehlídky. Po celém městečku se rovněž nacházejí diskotéky, bary, taneční terasy, vinárny a noční kluby, nezapomenutelné zábavy se konají přímo na plážích. Existuje však i spousta akcí, které jsou určeny výhradně dětem.
Nebo se jen procházejte po městě, Crikvenica je nádherně upravená. Všude je spousta zeleně, parků a promenád. Prohlédnout si můžete i léčebné ústavy či kongresové centrum. Poté si zajděte na výborné jídlo do některých z místních restaurací a hospůdek. Vyhlášené jsou hlavně taverny Amfora, Dispet a Mare. Populárním místem je i crikvenické Akvárium, kde jsou k vidění ryby z Jadranu i tropických moří.
Máte-li rádi vodní sporty, budete se v Crikvenici cítit doslova jako ryba ve vodě. Velmi populární je tu jachting a windsurfing, vodní lyžování, paragliding a jízda na vodním skútru. V létě se koná hned několik závodů plachetnic. Na nedalekém jezeře Tribalj se dokonce pořádá závod v orientačním potápění, jenž se započítává do mistrovství světa. V Den města, tedy 15. srpna (svátek Nanebevzetí Panny Marie) se koná i Crikvenický mezinárodní plavecký maraton. Jeho trasa vede z obce Šilo na ostrově Krk právě do Crikvenice. Závod je dlouhý 3800 metrů.
Vedle vodních sportů má Crikvenica dobré podmínky i pro další sporty, především tenis, plážový volejbal a další míčové hry, minigolf, bowling i paintball. Velmi rozšířená je zde také cyklistika. Spousta atrakcí a soutěží je připraveno i speciálně pro děti.
PLÁŽE A KOUPÁNÍ
Největší atrakcí letoviska Crikvenice je bezesporu místní pláž Gradska plaža (v překladu Městská pláž). Ta je považována za jednu z nejkrásnějších pláží celého severního Jadranu. Oblázková pláž přechází v hrubý písek, navíc má i pozvolný vstup do moře, takže je vhodná pro malé děti i starší lidi. Navíc má také upravený vstup do vody pro handicapované. Za každých okolností je pláž krásně upravená a čistá. I proto si vysloužila ocenění Modrá vlajka, která je symbolem kvality. Uděluje ji Nadace pro ekologickou výchovu při Radě Evropy.
Velkou předností této pláže je vedle čistoty i záchranná služba, která funguje nepřetržitě. Její součástí je i malá ambulance pro turisty, jež stojí přímo na pláži. Největší pozornost záchranáři věnují hlavně dětem, kterými se to na pláži jen hemží. Pro ně jsou tu připravena i hřiště s trampolínami, prolézačkami a dalšími atrakcemi.
Součástí pláže jsou také hřiště na plážový volejbal, stoly na stolní tenis, kavárny, restaurace i snack-bary. Nechybí ani informační tabule s aktuálními údaji zahrnující teplotu vzduchu i vody.