poznejte

Malinska

Malinska – prohlédněte si krásy přírody z koňského hřbetu

V malebné zátoce na severozápadním pobřeží ostrova Krk leží velmi oblíbené letovisko Malinska. Důvodů, proč je mezi turisty tak populární, je hned několik – krásné pláže, bohatá sportovní nabídka i velké kulturní vyžití. Nádherné okolí, které vyniká množstvím vegetace, si navíc můžete prohlédnout i z koňského hřbetu.

Hledáte ubytování v Malinské? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Malinska má výbornou polohu, nachází se totiž patnáct minut cesty od letiště Rijeka a s pevninou je propojena mostem. Do hlavního města ostrova Krku je to navíc pouze 13 kilometrů.

Malinska vznikla v 15. století

Jako první se na ostrově Krk usídlil ilyrský kmen Liburnů a založil zde osadu s názvem Kurykta, od které ostrov získal svůj název. Ve 2. století př. n. l. sem zamířili Římané, kteří osadu přejmenovali na Spledissima Civitas Kuryctarum, což ve volném překladu znamenalo nejlepší město.

V roce 49 př. n. l. se u ostrova uskutečnila bitva Caesara s Pompejemi. Poté oblast oficiálně ovládla Byzanc, prakticky zde však vládl až do 18. století chorvatský rod Frankopanů. Následně si Krk přisvojili Habsburkové.

První zmínka o místním kostelíčku sv. Martina a Apolináře (sv. Apolinara) pochází už z roku 1153, samotná Malinska ale vznikla až v 15. století, kdy zde byl postaven mlýn. Právě podle něj obec získala svůj název.

Po první světové válce se Krk na dva roky stal součástí Itálie. Ta ho za druhé světové války stejně jako Němci znovu obsadila. Po uzavření míru ostrov připadnul Jugoslávii. Po jejím rozpadu v roce 1991 se přičlenil k nezávislé Chorvatské republice.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Památky jsou svědkem válečné minulosti

O dlouhé a bouřlivé minulosti svědčí také historické památky, ze kterých se příliš nezachovalo. Za vidění stojí především věž zničeného kostela sv. Apolináře z roku 1618 a zříceniny benediktinského kostela a konventu z 11. a 12. století.

Za památkami můžete vyrazit i do nedalekého městečka Porat, kde je k vidění kostel svaté Máří Magdaleny, františkánský klášter pocházející z roku 1500, kde si můžete prohlédnout etnografickou sbírku, hlaholské památky a lisy na olivy. V okolních obcích je spousta dalších historických památek.

Malinska nabízí lidové slavnosti i spoustu diskoték

Z kulturních událostí byste si neměli nechat ujít akce festivalu Kulturní léto v Malinské (Kulturno ljete u Malinskoj), jenž se koná od 15. června až do 15. srpna. Součástí jsou nejrůznější hudební a pěvecká vystoupení.

Na 23. července připadá lidová slavnost fešta ke svátku sv. Apolináře (Sveti Apolinar), patrona Malinské. Koncem července je pak na programu fešta Malinska noc (Malinkarska noć) a během první srpnové neděle se zde každý rok pořádá festival lidových písní a tanců z ostrova Krk.

Spoustu zábavy si můžete užít také v místních diskoklubech a na tanečních terasách. Nebo se vydejte ochutnat místní vyhlášenou gastronomickou nabídku. Doporučujeme především restaurace Sottovento a Nostromo a hospůdky Pod Murvu, Martin a Bracera.

Sportovní nabídka je opravdu velmi bohatá

Na své si přijdete i v případě, že vás víc než kulturní akce baví sport. Věnovat se můžete sportovnímu rybolovu, potápění, jízdě na vodních skútrech a jachtingu, ale i jízdě na koni. Nebo si zahrajte tenis, stolní tenis, fotbal, basketbal, plážový volejbal, minigolf či kuželky.

Spoustu možností mají i cyklisté – celá oblast Kvarneru je totiž prošpikována dobře upravenými cyklostezkami, které vás zavedou na velmi hezká místa. Vydat se můžete i po silnici do městečka Porat či po pobřeží až do Njivic.

 

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Pěkné pláže, kam se podíváte

Malinska nabízí mnoho pěkných pláží. Řada z nich je písečných, jiné jsou tvořeny z drobných kamínků, u některých jsou betonové plošiny na slunění. Roste zde borový les, který v parnu poskytuje ochranu před sluníčkem.

Mezi nejkrásnější pláže patří oblázková, částečně betonová Draga, která je vhodná především pro rodiny s dětmi, a Rupa, jež byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou určenou pro pláže nejvyšší kvality. Hezká rodinná pláž se nachází i v nedalekém městečku Porat.