poznejte

Vodice

Vodice – město s překrásnými plážemi, nádhernou přírodou a skvělým servisem

Nádherné pláže honosící se Modrou vlajkou, prestižním oceněním čistoty a kvality, bujná středomořská vegetace a bohatá kulturní, sportovní i gastronomická nabídka. To vše dělá z města Vodice vyhledávané letovisko pro strávení úžasné dovolené. Získalo ocenění Květina cestovního ruchu pro destinace s atraktivní nabídkou, patří mezi deset nejhezčích chorvatských letovisek se skvělým servisem a místní nábřeží je jedno z nejkrásnějších v celé severní Dalmácii. Často se mu přezdívá St. Tropez Jadranu.

Hledáte ubytování ve Vodici? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Vodice se nacházejí v široké zátoce zhruba 11 kilometrů severozápadně od Šibeniku. Své jméno získaly podle mnoha pramenů pitné vody, které vyvěrají v nejbližším okolí města.

Zázračná historie

Prvními obyvateli této oblasti byli Římané, kteří město pojmenovali Araus či Arausa Antonina, a to už ve 4. století před naším letopočtem. V té době zde vedly důležité obchodní cesty. První písemná zmínka však pochází až ze začátku 14. století. Ve středověku Vodice obléhali Turci, místní obyvatelé se ale díky výbornému opevnění ubránili a Vodice zůstaly jediným městem v této oblasti, které nápor Turků vydrželo – prý se tehdy stal zázrak, ve chvíli, kdy 4000 tureckých vojáků chtěly zaútočit, překvapivě se objevila loď ze Zadaru a místním pomohla. Definitivně ale Turci město opustili až na konci 18. století. Ve Vodicích se narodil také známý chorvatský scénárista a spisovatel Ivo Brešan.

CO DĚLAT A VIDĚT?

Dva kostely sv. Kříže a další pozoruhodné památky

Z památek stojí za vidění kostel Panny Marie Krmelské nebo kostel sv. proroka Eliáše z roku 1298, kde se v současnosti koná pouze jediná mše ročně, a to 20. srpna. Prohlédnout si můžete i obrannou věž Čorić z roku 1646, na jejímž nádvoří se v sezoně pořádá letní kino – přímo do věže se nedostanete, neboť je ve velmi špatném stavu. Na řadu domů v historickém centru byl využit materiál z rozebraného opevnění. Místní ulice jsou typické tím, že jsou velmi úzké – a to právě kvůli obraně. Zajímavostí je, že se ve Vodicích nacházejí dva kostely sv. Kříže – první je gotický z roku 1421 a je v něm drahocenná románsko-gotická miska, druhý byl postaven v 18. století a zdobí ho fresky malíře E. Morreti Varrese.

Centrum VodiceCentrum Vodice

Vyrazte na výlet

Prohlédněte si také Mořské akvárium a muzeum, kde žije asi 50 druhů ryb. K vidění jsou zde historické předměty nalezené na mořském dnu, lodě i staré rybářské nástroje.

Díky svému umístění Vodice vybízejí k výletům, a to především do národního parku Krka a Kornati či přírodního parku Vranské jezero. Hezkým cílem jsou i ostrovy Prvić, Zlarin, Žirje, Kaprije a Trijat, přímo v centru města se ostatně nachází velký přístav. V okolí leží řada archeologických nalezišť – Velika Mrdakovica ze 4. století před letopočtem, Srima z 6. století nebo Rakitnica ze 13. století.

Kulturou i sportem to ve Vodicích žije

Ve Vodicích se každoročně v půlce června koná Croatian Music Channel Festival, kde se představují hvězdy chorvatské hudby, a tradiční folklorní festival Vodické hody (Vodiška hody), jehož součástí je i půlnoční ohňostroj. Velmi oblíbený je také letní jazzový festival a Sunbreez festival, kde zní house hudba.

Na své si přijdou i sportovci. Ti se zde mohou věnovat potápění, volejbalu, fotbalu, basketbalu, tenisu a cyklistice, ale také kanoistice, parasailingu a fitness v moři. Pokud do Vodic zavítáte na jaře, nenechte si ujít cyklistické závody Prižba a velikonoční regatu.

Hledáte klidnější zábavu? Pak vyrazte na procházku promenádou lemovanou palmami, která vede od Tribunje do Srimy. Určitě vás uchvátí pohled na všudypřítomné vinice a borovicové lesy. Podél pobřeží se nachází řada restaurací, kde si můžete dopřát místní speciality, jako jsou ryby, krabi, mušle, kroštule a lívance.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Perfektní pláže a čisté moře

Nejznámější pláží ve Vodicích je Plava plaža, která je písečná a vhodná i pro rodiny s dětmi. Patří mezi nejhezčí pláže celého Jadranu a je dlouhá 4 kilometry. Pyšní se Modrou vlajkou. Pronajmout si zde můžete lehátka se slunečníky, k dispozici je i plážový bar, kde to žije až do rána.

V turistickém městečku Tisno pak naleznete pláž Jazzine vybavenou minigolfem, stolním tenisem a dobrým zázemím včetně fastfoodu a kavárny. Velmi hezká je i pláž Hangar tvořená oblázky a betonem. Právě pláže jsou to, co turisty do Vodic láká nejvíce – jen pro představu: město má 5 tisíc obyvatel, v létě sem ale dorazí až 50 tisíc turistů.