poznejte

Supetar

Supetar – oblíbené středisko s bohatou kulturní i sportovní nabídkou

Město Supetar je největším a nejoblíbenějším střediskem ostrova Brač. Svou oblibu nezískal náhodou, jedná se totiž o malebné a architektonicky zajímavé letovisko, kde se rozhodně nebude nudit. Na své si přijdou především sportovci a milovníci čistého moře, krásných pláží a nádherné přírody.

Hledáte ubytování v Supetaru? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Supetar je také důležitým přístavem, který zajišťuje dopravní spojení mezi ostrovem Brač a chorvatskou pevninou. Kvalitní vnitrozemní komunikace ze Supetaru vede i do dalších obcí na ostrově. Je tedy výborným výchozím bodem pro nejrůznější výlety.

Historie Supetaru od paleolitu po nezávislé Chorvatsko

Území dnešního Supetaru bylo osídleno už v paleolitu. Původními obyvateli byly ilyrské kmeny, v roce 9 n. l. Brač získali Římané, později Byzantinci. V roce 925 se Supetar stal součástí středověkého chorvatského státu. Ve 12. století se ostrov Brač spojil s uherským království a zachoval si svou autonomii.

Mezi lety 1268 až 1357 byl ostrov součástí Benátské republiky, poté Uherska, bosenského království a nakonec opět Benátské republiky – a to až do roku 1797. Za doby Napoleona se na krátkou chvíli připadl Francii.

Po Vídeňském kongresu v roce 1814 získalo ostrov Brač Rakousko, a to až do konce první světové války. Po ní patřil ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Druhá světová válka pro Brač znamenala italskou i německou okupaci. Po uzavření míru byl Brač připojen k Jugoslávii, kde zůstal až do jejího rozpadu v roce 1991. Od té doby patří nezávislému Chorvatsku.

 

CO DĚLAT A VIDĚT?

Malebné památky v okolních kopcích

Supetaru jsou k vidění památky z období antiky. Nacházejí se zde také pozůstatky starokřesťanského osídlení, především sarkofágy u hřbitovního kostelíka. Za návštěvu stojí také farní kostel z 18. až 19. století, jenž byl postaven na základech baziliky z 5. století. Před ním je zbytek mozaiky z původního kostela.

kostel Zvěstování Panny Marie v Supetarukostel Zvěstování Panny Marie v Supetaru

Nebo vyrazte do okolních kopců, kde stojí staré kostelíky z 11. až 15. století. Tím nejvýznamnějším je předrománský kostelík sv. Lukáše (Sveti Luka), jenž pochází z 11. až 12. století.

Na mysu sv. Mikuláše (Sveti Nikola) můžete při cestě do osady Donji Humac navštívit mauzoleum rodiny Petričevićů z 20. století.

Kulturní akce se konají po celé léto

Památky ale ani zdaleka nejsou jediné, co Supetar nabízí. Po celou sezonu (od poloviny června do začátku září) se zde koná Supetarské kulturní léto (Supetarsko kulturno ljeto), které je spojeno s celou řadou kulturních akcí – zúčastnit se můžete divadelních představení, koncertů, folklorních vystoupení i výstav. Akce se konají v různých částech města, nejčastěji na nábřeží.

Na Den města Supetaru, jenž připadá na svátek sv. Petra a Pavla 29. června, se každoročně pořádá lidová veselice nesoucí název Fjera. Užít si můžete příjemnou atmosféru i zajímavý hudební program. To vše doplňuje ochutnávka vyhlášených pečených bračských jehňat. Tradiční událostí je i pouť a lidová oslava svátku Panny Marie Mircké, která připadá na 2. srpna.

Nabídku zábavy doplňuje i řada tanečních teras, diskoték a nočních podniků. Patří mezi ně například kluby XXL, Club Luna a Mambo.

Vodní sporty hrají v Supetaru prim

Rušný sportovní život je v Supetaru na denním pořádku. Existuje zde totiž hned několik klubů zaměřených na provozování vodních sportů. Především se jedná o potápěčské středisko Kaktus a sportovně rybářský klub Arbun, kde si můžete zkusit jachting, windsurfing či rybaření. V květnu se zde koná regata sportovních jachet a v červnu mezinárodní novinářská regata plachetnic Dalmatia Cup.

Zahrát si můžete i tenis, volejbal, plážový volejbal, fotbal, minigolf, bowling nebo tenis. Letovisko Supetar je pro sportovce výborně vybavené. Věnovat se můžete i cyklistice, po celém ostrově Brač jsou vytyčené pěkné a dobře upravené cyklostezky.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Báječné oblázkové i písčité pláže

Supetar se může pochlubit krásnými plážemi – ať už jsou to pláže z drobných oblázků, skalnaté či písečné. Typické jsou svým pozvolným vstupem do moře, takže jsou ideální i pro rodiny s dětmi, neplavce a staré lidi. Příjemný chládek v horkých dnech poskytuje borový les, který mnohdy zasahuje až k moři.

Oblíbená je pláž Tri mosta, kterou naleznete v západní části města u hotelového komplexu Waterman Svpetr Resort. Tato 800 metrů dlouhá pláž je částečně oblázková a výborně vybavená. Nechybí ani vybetonované plošiny na slunění.

Tím ale nabídka pláží nekončí. Velmi pěkné naleznete na západ od Supetaru směrem na osadu Mirca a ve východní oblasti u osady Splitska. I tyto pláže jsou oblázkové a zasahuje na ně borový les.