poznejte

Rogoznica

Objevte Rogoznici: Komplexní cestovní průvodce

Rogoznica je malebné a klidné městečko nacházející se v překrásné zátoce Luka Rogoznica mezi dvěma UNESCO poklady - Šibenikem (35 km) a Trogirem (25 km), nedaleko oblíbeného letoviska Primoštenu. Chloubou Rogoznice je nejlepší marina v Chorvatsku - Marina Frapa. Rogoznica odděluje severní a jižní Jadran a snoubí v sobě specifika obou oblastí. Díky své strategické poloze je Rogoznica perfektním výchozím bodem pro různorodé výlety a objevování okolí.

Letecký pohled na Rogoznici a okolíLetecký pohled na Rogoznici a okolí

Hledáte ubytování v Rogoznici? Podívejte se na naší širokou nabídku rodinných i luxusních apartmánů, rekreačních domů a ubytování v soukromí.

Přezdívá se jí rovněž Šibenska Rogoznica, aby byla odlišena od Lokvy Rogoznice, která se také nachází v Dalmácii. Rogoznica se dělí na části Kanica, Razanj, Sevid a Zatoglav. Vzhledem k tomu, že kromě centra Rogoznice nežije nočním životem, je jako dělaná pro odpočinkovou a poklidnou dovolenou. Může se chlubit průměrně 2600 hodinami slunečního svitu ročně. Deště se tu jen tak nedočkáte, v letní sezoně zde prší zhruba 4 až 7 dní.

Turistika v Rogoznici s bohatou tradicí

Pevninská část města byla osídlena už v roce 1390, v roce 1518 místní obyvatelé prchali před tureckou armádou na blízký ostrůvek a řada z nich se na něm usadila. Historické centrum bylo původně ostrovem zvaným Kopara, k jeho spojení s pevninou pomocí umělého náspu došlo až v 19. století. Turismus se v Rogoznici začal rozvíjet už v roce 1870, kdy zde byl otevřen první hotel.

Přístav a historické centrum RogoznicePřístav a historické centrum Rogoznice

CO DĚLAT A VIDĚT?

Rogoznica má historické památky i přírodní zajímavosti

V původním středu města jsou dodnes k vidění staré kamenné domy, z nichž vyzařuje autentická středomořská atmosféra. Nejznámější památkou Rogoznice je gotický kostel sv. Mikuláše. U něj se nacházejí bogomilské náhrobky. Nedaleko mysu Ploča stojí středověký kostel sv. Jana Trogirského z 12. až 14. století. Prohlédnout si můžete i zbytek napoleonské pevnosti z počátku 19. století, která ale nikdy nebyla dostavěna.

Navštivte také nádhernou chráněnou přírodní památku, kterou je jezero Dračí oko. Je spojeno s mořem, takže je v něm slaná voda. Zajímavostí je, že zatímco v horních vrstvách jezera, kde je dostatečné množství kyslíku, žije velké množství humrů, raků, ústřic i langust, ale ve spodní části, kde je místo kyslíku sirovodík, žádný život neexistuje. Není tedy náhodou, že je jezero předmětem zkoumání hydrologů a dalších odborníků.

Na tradice se v Rogoznici nezapomíná

V Rogoznici se můžete vydat také do restaurací, kde na vás čekají místní speciality, pizzerií, kaváren i zmrzlinových stánků. Městečko také nabízí bohaté kulturní vyžití, nachází se zde kulturní centrum a během sezony se tu konají představení pod širým nebem. Vrcholem pak jsou tradiční lidové slavnosti Rogoznická fešta (první sobota v srpnu) a Rybářská noc (koná se 2. července při příležitosti svátku Gospa od Kapalice, desítky osvětlených lodí převáží obraz Navštívení Panny Marie u příbuzné Alžběty). Spoustu zábavních a kulturních akcí pořádá místní Turistické společenství. Fungují zde i vinárny, bary a jeden noční klub.

Marina Frapa - nejlepší přístav na světě

Na své si přijdou i sportovci. Skvělé zázemí tu mají jachtaři, na umělém ostrůvku se totiž nachází Marina Frapa, která v roce 2007 získala ocenění pro nejlepší jachtařský přístav na světě a je pravidelným vítězem ankety o nejlepší marinu v Chorvatsku. V Marině Frapa se nachází řada ubytování a restaurací.

Pohled na Marinu Frapa a RogozniciPohled na Marinu Frapa a Rogoznici

Kromě toho tu jsou tenisové a squashové kurty, sauna, kuželky a venkovní bazén. Vyzkoušet si můžete i méně tradiční sport, kterým je šerm – škola šermu tu funguje už od roku 1987. Můžete si také udělat túru na kopec nad marinou, nabízí se odsud nádherná vyhlídka na městečko i okolní ostrovy, nebo objet krásy Rogoznice na kole, které si zde můžete půjčit za menší poplatek.

PLÁŽE A KOUPÁNÍ

Pláže v Rogoznici

Koupání v Rogoznici a jejím okolí je velice příjemné, na více než 50 kilometrů dlouhém pobřeží se totiž nachází několik chráněných zátok. Voda je zde krásně čistá a vstup do ní je pozvolný.Pláže jsou obvykle oblázkové a obklopené skálami a borovicovými lesíky.

Pláž Šepurina

Největší a nejhezčí pláží v Rogoznici je Šepurina, kterou naleznete nedaleko od centra (700 metrů). Pyšní se Modrou vlajkou, tedy mezinárodním oceněním čistoty a kvality. Pro děti je zde připraven mořský park. 

Pláž Crljina

Pláž Crljina je sestava menších oblázkových a betonových pláží s křišťálově čistou vodou a nádherným výhledem, která se táhne od centra Rogoznice směrem do zátoky. Je obklopena borovicemi a nabízí klidné prostředí pro opalování, plavání a šnorchlování.

Pláž Crljina v Rogoznici s pohledem na ZatoglavPláž Crljina v Rogoznici s pohledem na Zatoglav

Pláž Miline

Pláž Miline je oblíbená štěrkovitá (menší kamínky a písek) pláž v centru Rogoznice vedle mariny, která láká rodiny i mladé cestovatele. Díky mělké vodě je ideální pro děti a v okolí je spousta kaváren a restaurací, kde si můžete dát rychlé občerstvení nebo osvěžující nápoj.

Pláž Miline v centru RogoznicePláž Miline v centru Rogoznice

Pláž Lozica

Pláž Lozica je skrytý klenot, který se nachází v odlehlé zátoce. Díky malému oblázkovému pobřeží a azurové vodě je ideální pro klidnou, romantickou dovolenou nebo klidný den plný relaxace.

Pláž ART

Pláž ART na poloostrově staré Rogoznice je příjemná intimní pláž s malými oblázky a borovicemi, kde je možné se schovat před sluncem. Vstup do vody je pozvolný.

Pláž Zatoglav

Zatoglav Beach je dlouhá oblázková pláž s křišťálově čistou vodou a úchvatným výhledem na okolní ostrovy. Je to vynikající místo pro koupání, šnorchlování a vychutnávání přírodních krás Jaderského moře.

Izolovanější je pak pláž Račice, která je zvlášť ve své severní části ideální pro zamilované páry. Hezké pláže jsou i na nedalekých ostrůvcích Movar a Lukvenjak. Zvláštností je, že na mysu Ploča či Planka se setkávají teplé a studené proudy jugo a bóra.